Ana sayfa Gezilecek Yerler Yenice Ormanları: Nerede, Konaklama ve Bilgiler

Yenice Ormanları: Nerede, Konaklama ve Bilgiler

Hafta sonu için alternatif arayışında olan ve doğa sporları yapmaktan keyif alanların favori destinasyonlarından biri olan Yenice Ormanları, Karabük şehrimizin sınırları içinde yer alıyor. Küçük dereler, anıt ağaçlar, işaretlenmiş yürüyüş patikaları ile her noktasında ayrı bir seçenek sunan, yeşilin her tonunu dört mevsim cömertçe sergileyen Yenice Ormanları, doğasever ziyaretçilerine harika bir tatil fırsatı sunuyor.

yenice ormanlari İster bölgede yer alan çeşitli tesislerde isterseniz kamp alanlarında kuracağınız çadırınızda konaklayarak Karabük şehrimizin bu harika ilçesinde gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz. Kalabalıktan uzakta, kuş sesleri arasında uyanıp; tertemiz orman havasını da içinize çektiğinizde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceğiniz Yenice ormanları, size doğa ile farkındalık konusunda unutulmaz bir tecrübenin de kapılarını açıyor.

Yenice Ormanları Özellikleri

Ülkemizin blok ormanları arasında en büyük alanı kaplayan Yenice Ormanları, korunması gereken ormanlar arasında da ilk yüzün içinde yer alıyor. Bölge ziyaretçilerine kaya tırmanışı, trekking, dağ bisikleti, kamping, kanyoning, gözlemcilik gibi çok çeşitli alternatifler sunuyor.

Ağaç yapısına baktığımız zaman Yenice Ormanları’nın gövde çevresi 2 metreden 8 metreye kadar genişleyen ve yükseklikleri de 30 metreyi aşan anıt ağaçlarla kaplı bir doğa harikası olduğunu söyleyebiliriz.

Yenice Ormanları Ağaç Türleri

Bitki örtüsünü oluşturan ağaçların çeşitliliğinden kaynaklı bir şekilde Yenice Ormanları her mevsim başka bir tabloya dönüşüyor adeta. Doğanın her tonuna hakim güzelliğiyle ziyaretçilerine sürprizler yapan Yenice, her gün kılık değiştirip, sezonun renklerine bürünüyor.

Yenice Ormanlari

Yenice’nin ortasından geçerek akan Yenice Irmağı’nın, Araç ve Soğanlı Çayları ile birleşerek beslediği Yenice Ormanları hem yaban hayatı hem de ağaç çeşitliliğiyle ülkemizin önemli yeşil alanlarının da başında geliyor. Bölgede yer alan anıtsal ağaçlar, dünyada çok az noktada görülebilen eşsiz bir zenginlik olarak öne çıkıyor. Özellikle meşe türlerine ait ormanlar, kayın, fındık, akçaağaç, gürgen, porsuk ağaçları ve çınar grupları bu çevreye hakim bir görüntü çiziyorlar. Gelecek nesillere aktarılması gereken bir doğal miras olan bu keyifli orman ülkemizde görülen bitki çeşitlerinden 51 kadar endemik olmak üzere 312 tanesine de ev sahipliği yapıyor.

Yenice Ormanları Konaklama

Yenice Ormanları konaklama konusunda çok seçenek bulabileceğiniz bir bölge olmamakla birlikte Karabük veya Safranbolu’da konaklama için çok sayıda otel yer alıyor. Mutlaka bölgeye yakın olmak isterseniz kamp atmayı tercih edebilirsiniz.

“Kamp bana göre değil, başımın üstünde sağlam bir çatı olsun” diyorsanız da Yenice’de konaklamak için İncebacaklar Köyü’ndeki Albergo Butik Otel’i değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Yenice Ihlamur Teras ve Bungalow Konaklama Tesisi’de seçenekler arasında bulunuyor.

Yenice Ormanları Kamp

Yenice Ormanları’nı yakından görmek için yapacağınız seyahatte konaklamak için bölgede kamp atabilmeniz mümkün. Kamp kurulabilen alanları değerlendirerek doğanın tam kalbinde güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Kamp alanları arasında en çok tercih edilen adreslerin başında Şekermeşe, Sorgun, Kent Ormanı, Eğriova Göleti gibi masa, tuvalet desteği de verebilen yerler geliyor.

Şeker Kanyonu

şeker kanyonu

Yenice’nin 5 km dışında yer alan Şeker Kanyonu; Karabük’ten de 45 km kadar uzakta bulunuyor. Kanyon girişine kadar toplu taşıma olanağı da bulunuyor. Güvenli ve nispeten konforlu bir kamp deneyimi için Yenice Şeker Mesire Alanı’nda ücreti karşılığında kamp atabilirsiniz. Eğer tesis olmayan bir alan tercih ederseniz bu durumda da Şeker Kanyonu kenarındaki düzlükleri değerlendirebilirsiniz.

İncebacaklar Köyü

incebacaklar köyü

Yenice’nin kamp konusunda alternatif sunan bir diğer mevkisi de İncebacaklar Köyü. Civarda görebileceğiniz düzlük alanları kamp atmak için değerlendirebilirsiniz. Bölge halkı da kampçılara alışkın olduğu için sizi yadırgamayacaklardır. Orman içindeki işaretli trekking rotalarında da hem düzlük hem de yeşil alanlı kamp atabilecek mevkilere sık sık rastlayabilirsiniz.

Eğriova Göleti

Eğriova Göleti

Yenice Ormanları, Batı Karadeniz bölgesinin en iyi işaretlenmiş yürüyüş rotalarından pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Bu civarda kamp yapmak için Eğriova Göleti bölgesini de seçebilirsiniz. 7 metre derinliğe sahip olan gölet, 1999 metre yüksekliğiyle Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi olan Keltepe’de yer alıyor. Piknik, kamp, mangal yapmak isteyenlerin favori destinasyonlarından biri olan Eğriova Göleti ve çevresi, doğada fotoğraf çekmeyi seven ziyaretçileri de hayli memnun ediyor.

Göktepe Tabiat Parkı

Göktepe Tabiat ParkıYenice’ye 9 kilometre uzaklıktaki Göktepe Tabiat Parkı, Geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe Şenliklerine de ev sahipliği yapıyor. Bölge halkının zaman geçirmek için sık tercih ettiği bu güzel alanda kamp için de ortam bulabilirsiniz.

Yenice Ormanları Yürüyüş Parkuru

Yenice Ormanları yürüyüş parkurları birbirinden farklı zorluk derecelerine göre işaretlenmiş durumda. Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından yapılan çalışmayla 210 kilometrelik yol 21 parkur olarak işaretlenerek yürüyüş severlere kolaylık sağlanmış bulunuyor. Yoğun olarak orman yolu ve patikalardan oluşan rotalar arasında dağ bisikleti rotası da mevcut. Her parkurun harita ve koordinatlarına dair hazırlanan Türkçe ve İngilizce rehberlere Yenice Kaymakamlığı’nın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bölgede yeni başlayanlara hitap eden birkaç saat içinde aşılabilecek kısa parkur veya 4-6 saat sürebilen günlük parkurlar bulunuyor. 14 kilometrelik İncebacaklar Köyü-Şekermeşe parkuru da uygun seviyeli bir parkur olarak tercih ediliyor. Eğer trekking, hiking gibi çadır konaklamalı doğa yürüyüşleri konusunda alternatif arayışınız varsa 2-6 günlük rotaları da değerlendirebilirsiniz. Yenice Ormanı parkurları arasındaki en uzun rota, Kent Ormanı-Arboretum arasındaki 75 kilometreyi aşan parkur. Yaklaşık 5 günlük yürüyüş gerektiren bu parkur hem göletler ve yaylalar hem de anıt ağaçlarla oldukça zengin bir görsellik sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here