Ana sayfa Gezilecek Yerler Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri il sınırları arasında kalan, herkes tarafından bilinen adıyla Kapadokya, bölgede oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Turistik gezilerin hedefindeki bu harika bölge; kayalara oyulmuş evleri, devasa Peri Bacaları’na ev sahipliği yapan vadileri, yer altı şehirleri, gökyüzünü rengarenk bir tabloya çeviren sıcak hava balonları ve atlı safari turlarıyla ziyaretçilerine eşi benzeri olmayan bir ortam sunuyor.

kapadokya

Kapladığı geniş alanda çok sayıda gezilmesi ve görülmesi gereken noktası bulunan Kapadokya, hem tarihi, hem kültürel hem de doğal güzelliklerle dolu bir tatil için biçilmiş kaftan. Eğer vaktiniz varsa bu bölgeyi gezmek için en az 4-5 gün ayırmanızı öneriyoruz. Çünkü Avanos, Ürgüp, Göreme gibi yörenin belli başlı ilçeleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri gibi tarihi noktaları, Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi, Çavuşin, Selime Köyü, Güllüdere Vadisi, Zelve vadisi gibi fotoğraflık mevkileri, şaşırtıcı özellikler taşıyan Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri gibi birbirinden önemli mevkileri gezmeden Kapadokya’yı gördük demek inanın mümkün değil. 

Kapadokya’da yapılabilecek aktiviteler

Bütün bunların yanı sıra Kapadokya ile özdeşleşmiş sıcak hava balonlarına binerek, at veya ATV ile safari turlarına katılarak gün doğumunu ya da gün batımını izleyebilirsiniz.

kapadokya atlar

Her biri sizi başka bir dünyaya götürecek olan romantik mağara otel ve restoranlarında zaman geçirebilir, yörenin kendi üzümlerinden elde edilen şarapları tadabilirsiniz.

Çömlek yapım atölyelerine katılıp, milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyen popüler dizilerin çekildiği konakları yakından görebilirsiniz.

Kapadokya Yer Altı Şehri

Kapadokya’da adeta karınca yuvası gibi, volkanik tüflü arazide yeraltına kazınarak yapılmış 200 civarı yeraltı şehri bulunuyor. Bu şehirlerin hepsi şu an gezilemese de görülebilen yeraltı şehirlerinden bir fikir edinmek çok mümkün. Genellikle güvenlik amaçlı planlanan labirent tünelli bu şehirler, yer üstündeki köylerin hemen altlarına kazılarak birbiriyle birleştirilmiş. Günümüzde dahi nasıl yapıldığına şaşırılan bu yeraltı şehirlerinin en popüler olanlarını hemen aşağıda listeliyoruz. Rotanıza en yakın birkaç tanesini görmeniz genel bir fikir edinmeniz için yeterli olabilir.

 • Derinkuyu Yeraltı Şehri (Yaklaşık 13 katlı olduğu düşünülüyor, 50’den fazla su kuyusu bulunuyor)
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri (8 Katlı, yaklaşık 5000 kişilik bir şehir)
 • Özkonak Yeraltı Şehri (Haberleşme kanalları mevcut)
 • Tatlarin Yeraltı Şehri (Askeri amaçlı yapılmış bir yeraltı şehri olduğu düşünülüyor)

kapadokya görülmesi gereken yerler

Kapadokya Müzeleri

Genel olarak bir açık hava müzesi niteliği bulunan bölgenin hemen her karışı gezilecek ve görülecek önemli unsurlar barındırıyor. Seyahatiniz öncesi bir fikir edinmek isterseniz hemen aşağıdaki listemizde bölgenin ilgi çekici müze ve ören yerlerini başlıklar halinde görebilirsiniz.

 •       Ihlara Vadisi
 •       Zelve Açık Hava Müzesi
 •       Güray Müze
 •       Selime Kalesi Manastırı
 •       Göreme Açık Hava Müzesi
 •       Gaziemir Yeraltı Şehri
 •       Derinkuyu Yeraltı Şehri
 •       Kaymaklı Yeraltı Şehri
 •       Nevşehir Müzesi
 •       Avanos Açık Hava Müzesi
 •       Etnografya Müzesi
 •       Niğde Müzesi
 •       Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
 •       Saç Müzesi
 •       Selçuklu Uygarlığı Müzesi
 •       Gümüşler Manastırı
 •       Aksaray Müzesi

Kapadokya’da balonlar nereden izlenir?

Hiç tartışmasız bölgenin en çok ilgi çeken manzaralarının başında gün doğumu ve sıcak hava balonları geliyor. Bu nefes kesici manzaranın tadını çıkarmak için gün doğmadan önce Göreme Merkez Camisi’nin yanından çıkılan Aşıklar Tepesi’nde yerinizi alıp fotoğraf makinelerinizi hazırlayabilirsiniz. 

kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya’da en güzel gün batımı nereden izlenir?

Kızıl rengi kayalıklarından aldığı adıyla kırmızı gün batımlarının en keyifli izlendiği nokta kuşkusuz Kızıl Vadi… Bölgeyi ziyaret eden hemen herkes gibi siz de Ürgüp’te bulunan bu tepedeki atmosferi mutlaka yaşamalısınız. Size önerimiz; belki sıcak bir içecek belki de bir kadeh şarap eşliğinde güneşi batırmadan Kapadokya’dan ayrılmamanız olacak.

kapadokya gün batımı

Kapadokya’da arabasız nasıl gezilir?

Bu kadar geniş bir bölge ve görülecek onlarca yer varken kişisel otomobili olmayan gezginlerin en büyük tereddüdü Kapadokya’da arabasız nasıl gezilir konusu oluyor. Toplu taşıma imkanlarının da belli saatlerde ve belli noktalara kadar çalışıyor olması bu tereddüdü haklı kılıyor. Bu nedenle Kapadokya gezinizi mümkünse araba ile yapmanızı öneriyoruz.

Kişisel aracınız olmasa bile genellikle tercih edildiği gibi uçakla Nevşehir Havalimanı’na inip ardından bu noktadan itibaren otomobil kiralayabilirsiniz. Dönüşte de aracı havalimanında teslim ederek havalimanı ulaşımı konusunda da konforlu bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Ancak gezerken otomobil kullanmak istemiyor, başka alternatif araştırıyorsanız bu durumda da size tur şirketlerini öneriyoruz. Pek çok büyük şehirden hareketle bölgeye gelen tur firmaları şehir içi ulaşımın yanı sıra hem konaklama hem de rehberlik konusunda avantajlı bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir.

Bütün bunların dışında ekonomik olmasa bile rahat bir gezi için taksilerden faydalanabilir veya yerel otobüs ve dolmuş hatlarını kullanarak biraz zaman kaybına rağmen bölgeyi gezebilirsiniz. 

Arabayla Kapadokya Turu

Arabayla Kapadokya turu programınızı yapabilmek için öncelikle bölgeyi gezmek için kaç gün ayırabileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Beş şehrin arasında kalan bölgenin o kadar çok görülecek yeri var ki hepsine gidebilmek için belki de çok defa bölgeyi ziyaret etmeniz gerekebilir. Eğer günlük bir program yapmanız gerekiyorsa size en hızlı şekilde en çok yer görebileceğiniz Uçhisar Kalesi-Göreme Açık Hava Müzesi-Ürgüp-Üç güzeller-Paşabağ-Avanos rotasını öneriyoruz. 

Kapadokya geziniz için en iyi otel tavsiyelerimize Kapadokya’da nerede kalınır yazımızdan ulaşabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here