Ana sayfa Gezilecek Yerler Şile Gezilecek Yerler

Şile Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’a yakın konumuyla ilgi çeken ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Şile, özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul’un sayfiye noktalarından biri olan ilçe, Karadeniz kıyısındaki plajlarıyla yaz aylarının gözde destinasyonlarının başında geliyor.

Yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan ilçe, İstanbul’da gezilecek yerler arasında akla ilk gelen adreslerden biri. Yaz aylarında güneş ve deniz, kış aylarında dağ ve orman konseptli tatiller için tercih edilen Şile, dört mevsim popülaritesini sürdürmeyi başarıyor.

şile

KONAKLAMA: Eğer Şile’de nerede kalacağınıza henüz karar vermediyseniz, aşağıdaki yazılarımız ilginizi çekebilir:

Şile’de Gezilecek Yerler

Tatil programı için Şile’yi tercih eden okuyucularımıza, ilçenin turistik ve tarihi değeri olan noktalarını da görebilecekleri bir seyahat planı yapmalarını öneriyoruz.

Öncelikle gezilecek yerlere harita üzerinden bakalım. Ardından hepsini tek tek ele alacağız.

şile gezilecek yerler harita

Bu keyifli ilçenin en güzel yerlerini teker teker ele aldığımız Şile’de gezilecek yerler listemizi inceleyerek ilginizi çeken adresleri not almanızı tavsiye ediyoruz.

Şile Çarşısı

şile çarşısı

Hediyelik eşya tezgahları Şile Bezi gibi yerel ürün mağazaları ve keyifli kafe restoranlarla hareketli bir meydanda yer alıyor Şile merkez çarşısı. Hem alışveriş hem eğlence imkanı sunan bu bölge, yayalaştırılan trafiğe kapalı caddesiyle ilçenin en turistik noktalarından biri sayılıyor. Deniz manzarasının tadını çıkarıp taze deniz mahsullerinin tadına bakabileceğiniz Şile Çarşısı’na uğrayıp, akşam saatlerinde keyifli bir tur atabilirsiniz.

Şile Değirmençayırı Şelalesi

şile değirmençayırı şelaleleri

Şile merkezden 33 kilometre kadar dışarıda yer alan Değirmençayırı Şelalesi, doğa gezilerinden hoşlanan gezginlerin favori noktaları arasında yer alıyor. Değirmençayırı Köyü güneybatısında yer alan şelale aynı zamanda Gebze sınırında konumlanıyor. Özellikle doğada yürüyüş yapan trekking ekiplerinin ve fotoğraf çekmeyi seven grupların sıklıkla ziyaret ettiği Şile’de çok sayıda şelale bulunuyor. Göller ve saklı şelalelerle eşsiz bir güzellik sunan Şile’deki gezi programınıza bu keyifli noktayı da eklemenizi öneriyoruz.

Şile’nin En Güzel Köyü Ağva

ağva

Ağva Şile’de gezilecek yerler arasında en çok ilgi çeken mevkilerin başında geliyor. Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü noktada konumlanan bu keyifli köy, Şile’nin en turistik köyü olarak da biliniyor. Kilimli ve Kadırga Koyları, Saklı Göl, Gelin Kayası ve Gürlek Mağarası gibi çok sayıda doğal güzelliği görebileceğiniz Şile’nin en güzel köyü Ağva’da, biraz daha çok zaman geçirmeyi isteyebilirsiniz.

Ağva’da konaklama için Ağva’da nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz.

Şile Yeşilçay Deresi

şile yeşilçay deresi

Şile Ağva’da Karadeniz’e dökülen Yeşilçay Deresi bölgenin hem yeşil hem de bereketli doğasını besleyen kaynaklardan biri. Liman bölgesinden denize dökülen dere, çevresindeki tesislerle de bir hayli keyifli. Size önerimiz dere kıyısında bulunan çay bahçelerinde bir yorgunluk kahvesi içmeden bu güzel noktadan ayrılmamanız. 

Tarihi Şile Evleri

tarihi şile evleri

Akçakese ve Göksu mahallelerinde sıklıkla yer alan Tarihi Şile Evleri, bölgenin doğasına da uygun olarak ahşap malzeme ile inşa edilmiş iki katlı yapılardır. 140 civarı tarihi Şile evi, 1992 senesinden beri koruma altına alınmış tarihi miraslarımız arasında bulunuyor. Çoğu aslına uygun şekilde yeniden restore edilen meşe ve kestane ağacından inşa edilmiş evleri Balibey ve Hacı Kasım mahallelerinde de görebilirsiniz.

Şile Feneri

şile feneri

Şile’nin en güzel fotoğraf çekilebilecek noktalarından biri olan Şile Feneri, ilçenin bir diğer önemli simgesi. 1859 senesinde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Fener, İstanbul Boğazı’na girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için planlanmış. Büyük kısmı Türk mimarlarca tasarlanıp inşa edilen Şile Feneri Türkiye’nin en büyük feneri ve aynı zamanda dünyanın da çalışmakta olan en büyük ikinci feneridir.

Şile Kalesi

şile kalesi

Ocaklı Kale diye de bilinen Şile Kalesi, limanda bulunan Ocaklı Ada’nın üzerinde yer alıyor. Cenevizliler zamanında inşa edilmiş olan kale, şehrin tarihi simgelerinden biri. Beyaz renkli kireç taşından inşa edilen Şile Kalesi’nin, denizden gelebilecek saldırıları erken fark edebilmek için gözlem yapmak amacıyla yaklaşık 2000 yıl önce yapılmış olduğu düşünülüyor. 4 katlı olan ve 12 metre yükseklikteki Şile Kalesi iç planına göre de 20 kişiyi barındırabiliyor.

Ağlayan Kaya

ağlayan kaya şile gezilecek yerler

Yerel efsanelere konu olan Ağlayan Kaya, Şile’nin en çok ilgi çeken noktalarından bir diğeri. Efsaneye göre Eftalya adındaki zengin bir adamın kızı ile fakir çoban Mehmet imkansız aşklarına bu kayada son veriyor ve denize atlayarak gözden kayboluyorlar. Gençlerin sonlarına sahne olan kayanın bile ağladığı anlatılan bu hazin hikaye bölgenin mavi bayrak sahibi plajına da ev sahipliği yapıyor. Hem bu hikayenin geçtiği kayayı görmek hem de deniz ve güneş keyfi yapmak için Ağlayan Kaya Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Karadeniz Sahili ve Plajlar

şile plajları

Karadeniz kıyısındaki yaklaşık 10 kilometrelik sahili sayesinde Şile yaz boyunca çok sayıda konuk ağırlıyor. Hafta sonlarında hem dinlenmek hem de denize girmek için Şile’yi tercih eden İstanbulluların akın ettiği çok sayıda plaj bulunuyor. Özellikle Şile merkezde yer alan Şile Ayazma Halk Plajı ve Ağlayan Kaya Plajı bölgenin en popüler plajları. Biraz merkez dışına doğru yol alırsanız Kumbaba, Uzunkum ve Akçakese plajı gibi çeşitli noktalarda da denize girebilirsiniz.

Şile Mağaraları

şile mağaraları

Şile’de o kadar çok mağara bulunuyor ki pek çok mevkide bu mağaralara denk geyeşillebilirsiniz. Bu mağaraları genellikle Roma’nın zulmünden kaçıp saklanarak hayatta kalmaya çalışan Hıristiyanların kullandığı biliniyor. Mağaralardan biri, Zeki Müren’in konser verdiği Akşam Güneşi ismiyle anılıyor ve çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ocaklı Ada Mağarası, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Sofular Mağarası, Meşrutiyet Mağarası, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, İnkese Mağarası, Soğuksu Mağarası, Gürlek Mağarası ve bunun gibi pek çok mağara da hem mağaracılık konusuna ilgi duyan sporculardan hem de doğaseverlerden yoğun ilgi görüyor.

En Güzel Şile Köyleri

Şile’de veya Şile’ye yakın 70’den fazla köy var ancak bunların hepsini gezerek görmek değil. Doğal güzellikleri seven biriyseniz, aşağıdaki köyleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca çoğu kamp yapmak için de müsait.

 1. Ağaçdere
 2. Akçakese
 3. Alacalı
 4. Avcıkoru
 5. Bıçkıdere
 6. Bozgaca
 7. Çataklı
 8. Çayırbaşı
 9. Çelebi
 10. Darlık
 11. Erenler
 12. Geredeli
 13. Hacıllı
 14. Hasallı
 15. İmrendere
 16. İsaköy
 17. Kabakoz
 18. Karabeyli
 19. Korucuköy
 20. Yaylalı
 21. Yeşilvadi

Şile’de güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here