Ana sayfa Gezilecek Yerler Prag’dan Ne Alınır? Prag Alışveriş Rehberi

Prag’dan Ne Alınır? Prag Alışveriş Rehberi

Çekya’nın başkenti Prag aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Vlatava Nehri’nin iki kıyısında yer alan bu güzel şehir, Orta Çağ’dan kalma görkemli binaları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla hafızalarda iz bırakıyor. Bu keyifli kent, tarihi mirası, doğal güzellikleri ve çeşitli etkinlikleriyle ilgi çekiyor ve her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Gerek tur firmaları gerekse kendi imkanlarıyla Prag seyahati yapan turistler, gezip görmenin yanında alışveriş yapmak için de zaman harcıyorlar. Özellikle yerel gıda ürünleri ile içecek alışverişi yapılıyor olsa da kente özgü Prag kristalleri en popüler hediyeliklerden biri olarak bavullarda kendine yer buluyor.

BAŞLAMADAN ÖNCE: Prag seyahatiniz için nerede kalacağınıza henüz karar vermediyseniz Prag’da nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz.

Prag’dan hediyelik ne alınır?

Avrupa’nın Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla romantik bir siluet taşıyan başkentinde geçirdiğiniz zaman boyunca bol bol gezeceğinizi tahmin ediyoruz. Ayrıca alışveriş yapmak için çok fazla zaman ayırmak istemeyen okuyucularımız için hazırladığımız Prag Alışveriş Rehberi size önemli bir avantaj sağlayacak. Hem kenti gezip hem de nerelerden alışveriş yapacağınızı planlayarak sevdikleriniz ile birlikte muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. 

Prag’dan ne alınır ve alışveriş için hangi bölgeleri tercih etmeliyiz gibi sorularınıza yanıt vermek üzere hemen Prag alışveriş rehberi başlığımızla devam ediyoruz.

Prag Alışveriş Rehberi

Prag tatiliniz sırasında beğenip yanınızda ülkenize götürmek isteyeceğiniz veya sevdiklerinize hediyelik olarak almak isteyeceğiniz çok sayıda ürün bulabilirsiniz. El işçiliği konusunda başarılı olduklarını göreceğiniz Çek sanatçıları, oldukça yaratıcı diyebileceğimiz pek çok hediyelik eşya ile sizi şaşırtabilir. Prag’da hangi markalar ucuz diye düşünen okuyucularımıza diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Prag’da daha düşük fiyatlara alışveriş yapma imkanı bulunduğunu söyleyebiliriz. Seyahate çıkmadan önce alabileceğiniz ürünlerin bir listesini yaparsanız gezerken her gördüğünüzü almak isteğinizle de başa çıkabilirsiniz. İşte size önerdiğimiz Prag hediyelik eşya alışveriş listesi:

Çek Porseleni

çek porseleni

Bohemia porseleni çeşitleri Çek el sanatları hakkında bir fikir edinmenizi sağlayabilir.  Yaklaşık 18. Yüzyıldan beri yapılan ve satılan Çek porseleni ürünleri, kendilerine özgü desen ve stilleriyle ilginizi çekebilir. Minik bir biblo veya çay takımı olabilir… Bütçenize uygun birkaç parça porselen almadan Prag’dan dönmeyeceğinizi düşünüyoruz.

Prag Kristalleri

prag kristalleri

El işçiliğinin önemli unsurları arasında olan Prag Kristalleri şehirden alabileceğiniz hediyeliklerden bir diğeri. Narin kristallerin hepsinin el kesmesi ve el işlemesi olduğunu düşününce harcanan emeğin değeri daha kolay anlaşılabiliyor. Bütün ülkede satışı yapılan Çek kristalleri 13. Yüzyıldan beri yapılıyor ve Avrupa’da haklı bir üne sahip.

Prag Hediyelik Eşyalar

prague hediyelik eşya

El işçiliğinin bu kadar geliştiği Prag’da çok sayıda hediyelik eşya seçeneğiniz var elbette. İrili ufaklı bol miktarda biblo, buzdolabı süsü, anahtarlık, tişört, bloknot, kupa, şat bardakları, kalemler tüm turistik şehirlerde olduğu gibi burada da alternatiflerin başında geliyor. Daha özel bir şeyler almak isteyen okuyucularımız Prag’ın ünlü Art Nouveau ressamı Alfons Mucha’ya ait orijinal eserlerin küçük kopyalarını şehrin her yerinde bulabilirler. Veya tüm dünyanın tanıdığı ve Prag’da doğup yaşayan ünlü yazar Kafka’ya ait çeşitli posta kartları, magnetler veya kitap ayraçları gibi değişik hediyelikler de ilgi çekici olabilir.

Marionette Kuklaları

marionette kuklaları

Bu tarihi şehirde geçmişi Orta Çağ’a kadar uzanan bir diğer gelenek de kukla yapımı. Genel olarak Marionette adıyla bilinen bu kuklalar binlerce çeşit ve rengiyle Prag turunuz boyunca sık sık karşınıza çıkabilir. İçlerinden sempatik bulduğunuz birkaç kuklayı mutlaka satın almak isteyeceğinizden eminiz.

Çek Paskalya Yumurtaları

paskalya yumurtaları

Paskalya sezonunda daha çok ortaya çıkan bu güzel el boyaması yumurtalar, sevdikleriniz için güzel bir hatıra hediyesi olabilir. Geleneksel olarak kızlar bu yumurtaları Paskalya günü erkeklere vermek için süslüyorlar. Yumurtalar canlı tasarımlar ve renkler ile çok dikkatli bir şekilde dekore edilmiştir. En yaygın tasarımlar genellikle çiçekleri, kar taneleri veya yaprakları içerir.

Çek Oyuncakları

çek oyuncakları

Çek Cumhuriyeti’ndeki oyuncaklar ve el sanatları uzun bir geçmişe sahiptir ve özgünlükle doludur. Prag’da eski şehirde dolaşırken, eski moda ahşap trenlerden kuklalara, ahşap hayvanlara ve el işi hediyelik eşyalara kadar her şeyi satan birçok oyuncak mağazasına rastlayacaksınız. 1976’dan beri var olan efsanevi bir plastik figür olan oyuncak igracek’i bulabilirsiniz. Bir başka popüler oyuncak küçük köstebek veya ünlü bir karikatür figürüne dayanan Krtek tercihiniz olabilir. Fiyatlar çok uygun ve kalitesi olağanüstü. Çocuklara hediye için ideal!

Prag’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Prag’da alışveriş yapmak için Old Town Meydanı gibi turistik noktalarda bulunan hediyelik eşya mağazalarını değerlendirebilirsiniz.

Pek çok cadde ve pasaj da mevcut mağazalarıyla alışveriş noktaları arasında öne çıkıyor. Özellikle yayalaştırılmış Caletna Caddesi, Na Prikope Caddesi, Wenceslas Bulvarı’nı gezmenizi öneriyoruz.

Tüm semtlerde yer alan büyük alışveriş merkezlerini gezip aynı çatı altında satılan her çeşit ürünü satın alabilirsiniz. Şehrin en büyüğü olan Centrum Chodov, Myslbek Shopping Gallery, Palladium, Arcady Pankrac, Vinohradska Pavilion gibi büyük alışveriş merkezlerinde hem yerli markaların hem de yabancı popüler markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Prag kozmetik alışverişinden yiyecek alışverişine pek çok ihtiyaca yanıt veren AVM’leriyle yılın her dönemi alışveriş seven konuklarına seçenek sunabiliyor.    

Prag Pazarları

Prag’da uygun fiyatlı ve farklı ürünler satın alabileceğiniz bir diğer alışveriş seçeneği de Prag pazarları. Hemen hepsinde gıdadan hediyeliğe, aksesuardan kıyafete aklınıza gelebilecek her şey satılıyor.

prag pazarları

Havel Pazarı

Yerel yiyecek içecek çeşitleri ve hediyelikler satılan Havel Pazarı şehrin en önemli pazarlarının başında geliyor. Tarihi geçmişiyle öne çıkan Havel Pazarı satılan ürünler açısından biraz daha yüksek kaliteye sahip olması nedeniyle fiyat açısından bir miktar yüksek kalabiliyor. Prag birasından Marionette kuklalarına kadar çok sayıda seçenek ve keyifli bir gezi için vakit ayırmanızı öneriyoruz.

Charles Köprüsü Pazarı

Charles Köprüsü üzerinde sürekli halde bulunan çok sayıda tezgahtan oluşan bir Pazar burası. Uygun fiyata küçük hediyelik eşyalar, takı veya el işi ürünler almak için bu bölgedeki tezgahları değerlendirebilirsiniz.

Prag Pazarı

Prag’da kurulan en büyük Pazar olan Prag pazarı oldukça geniş bir alanda yer alıyor. Sabit büfeler ve seyyar tezgahlardan oluşan pazar, yerel halkın da alışveriş yapmayı tercih ettiği bu pazardan aklınıza gelen her çeşit ürünü satın alabilmeniz mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here