Ana sayfa Gezilecek Yerler Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören, boğazlara hakim konumuyla stratejik olarak da değer taşıyan Marmara Bölgesi tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Bu yazımızda Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaret alan tarihi yerleri ve doğal güzelliklerini derleyerek şehir başlıkları altında listeledik. Her başlık altında tarihi, turistik, kültürel simgelerle birlikte ilgili şehrin gezilecek yerlerini, tarihi mekanlarını, ilgi çekici aktivitelerini de bulabilirsiniz.

Marmara Bölgesi Tarihi Yerler ve Doğal Güzellikleri

Ülkemizin bu eşsiz bölgesinde, size en iyi yerleri sunabilmek için şehirleri ele aldık. Her şehir altında, o şehrin en güzel yerlerini bulabileceksiniz. Listemizde Edirne, İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale bulunuyor.

Edirne

edirne

Döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Edirne, çok sayıda tarihi ve turistik simgeye ev sahipliği yapıyor.

  • Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii,
  • Cumhuriyet Meydanı’nda konumlu Üç Şerefeli Cami,
  • Dünyanın en büyük 3. Sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu,
  • 2. Beyazid Külliye ve Şifahanesi,
  • Otel olarak hizmet veren Mimar Sinan eseri Rüstem Paşa Kervansarayı,
  • Tuna Nehri üzerindeki Beyazid ve Meriç Nehri üzerindeki Meriç Köprüleri Edirne ile birlikte Marmara Bölgesi tarihi mekanları arasında bulunuyor.

Kültür turlarından hoşlanıyorsanız vakit ayırıp Selimiye Vakıf Müzesi, Etnografya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Balkan Savaşı Müzesi’ni de mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi mekanlarıyla öne çıkan Edirne aynı zamanda her yıl temmuz ayının ilk haftasında geleneksel olarak düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile de büyük bir ilginin odağı oluyor.

İstanbul

İstanbul Silüeti
İstanbul Silüeti

Hem tarihi değerleri hem de modern imkanlarıyla dünyanın göz bebeği metropolleri arasında yer alan İstanbul, her yıl yerli yabancı milyonlarca turist için tatilin önde gelen adresi oluyor. 3000 yıllık geçmişin şehirde yarattığı kültürel ve tarihi birikim ile hem Asya hem de Avrupa kıtalarını bir araya getiren konumuyla benzersiz bir destinasyon olarak ilgi görüyor.

Tarihi yarımada, Topkapı ve Dolmabahçe Sarayları, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı, Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı, Galata ve Kız Kulesi, Mavi çinileriyle öne çıkan Sultanahmet Camii, Mimar Sinan’ın kalfalık döneminden kalma Süleymaniye Camii şehrin en önemli tarihi noktaları listesini oluşturuyor.

  • Aya İrini Müzesi,
  • Deniz Müzesi,
  • Türk ve İslam Eserleri Müzesi,
  • Modern Sanatlar Müzesi,
  • Harbiye Askeri Müzesi,
  • Pera Müzesi,
  • Arkeoloji Müzesi,
  • Madame Tussauds Müzesi, kültürel turlardan hoşlanan turistlerin gezmeyi en çok tercih ettikleri müzeler arasında başı çekiyor.

Tarihi semtlerin başında gelen Beyoğlu ve günün her saati hareketli oluşuyla öne çıkan Kadıköy hem alışveriş imkanları hem de Türk mutfağının örneklerini sunan yüzlerce restoranla turistlerin favori semtleri oluyor. Ve tabii ki İstanbul Boğazı, eşsiz güzelliği ve tarihi yalılarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Hemen her ay farklı bir uluslararası etkinliğe ve her gün onlarca sahne performansına, sergi ve seminere sahne olan İstanbul’da seyahat planınıza uygun birkaç etkinliğe rastlamanız hiç de tesadüf olmaz.

Eğer İstanbul seyahati planlıyorsanız, otel tavsiyelerimiz için İstanbul’da nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz.  

Bursa

bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan şehir, Marmara Bölgesi’nin kültürel, tarihi ve sanayi değeri yüksek kentleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Meşhur İskender Kebap ve Kestane Şekeri gibi önemli lezzetleriyle gurme turların, termal kaynaklarıyla da sağlık turizmi yolcularının uğrak kentlerinden biri Bursa.

Bursa’nın en önemli camisi olan Ulu Camii, Osmanlı mimarisinin değerli eserlerinden Yeşil Camii ve Yeşil Türbe, büyük bir kompleks olarak yapılan tarihi Muradiye Külliyesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, üzerindeki çarşı ile öne çıkan Irgandı Köprüsü, halen çarşı olarak kullanılan Koza Han ve şehrin tarihi hanlarına ev sahipliği yapan Hanlar Bölgesi Bursa’nın önemli tarihi yerleri olarak öne çıkıyor.

İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veren Yeşil Medrese, Koç Vakfı tarafından desteklenen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Karagöz Müzesi kültürel gezi listelerinde yer buluyor.

Atatürk Kent Ormanı, Oylat Şelalesi, Gölyazı ve kayak merkezi Uludağ ise doğa gezilerini seven turistler tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor.

Kış aylarında düzenlenen Winterfest ve Whitefest ile haziran ayında düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali şehrin en ilgi çeken etkinlikleri arasında ilk sıraları paylaşıyor.

Eğer Bursa seyahati planlıyorsanız, otel tavsiyelerimiz için Bursa’da nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz.   

Balıkesir

ayvalık

Hem Marmara Denizi hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Balıkesir, eşsiz doğal güzellikleriyle popüler bir destinasyon.

Çok sayıda göçmen kuşu ağırlayan Kuş Cenneti, tertemiz havası ve eşsiz güzelliğiyle Kaz Dağları, harika sahilleri ve insanı mest eden gün batımlarıyla Ayvalık, ünlü müdavimleriyle her sezon manşetlerde yer bulan Cunda Adası, şifalı kaplıcalarıyla Gönen; Marmara Bölgesi’nin doğal güzelliklerine zenginlik katıyor. Kyzikos Antik Kenti, Kapıdağ Yarımadası ve Antandros Antik Kenti ise geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli adreslerden birkaçı… Ayrıca tarihi Zagnos Paşa Camii ve Külliyesi, Yıldırım Camii ve Külliyesi ile Koca Saat kentin görülmesi gereken kültürel ve tarihi simgeleri arasında yer alıyor.

Balıkesir seyahat programınızı yaparken tarihlerinizi Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali veya ağustos ayında yapılan Edremit Zeytinli Rock Festivali’ne denk getirmek isteyebilirsiniz. 

Balıkesir’de tatil planınız varsa, aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Çanakkale

çanakkale

Ülkemizin her bir karışında destan yazılmış şehirlerinin başında gelen Çanakkale’nin geçmişi antik döneme dayanıyor. İstanbul gibi Asya ve Avrupa’da konumlanan kentin uzun tarihi geçmişini yansıtan çok sayıda önemli simgesi bulunuyor.

Tarihi ve kültürel turların hedefinde yer alan Çanakkale Şehitliği ile şanlı Mehmetçiği simgeleyen Şehitler Anıtı, 33.000 hektarlık alanıyla Gelibolu Yarımadası Milli Parkı, 3500 yıllık hikayesiyle bir dünya mirası olan Truva Antik Kenti, deniz kenarına bir set olarak inşa edilmiş surları ve kalesiyle tarihi Kilitbahir, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ve Athena Tapınağı’nın da bulunduğu Assos, doğa sporları konusunda önemli bir mevki olan İda Dağı, Saroz Körfezi bölgesindeki muhteşem deniz ve plajlarıyla Çanakkale hemen herkesin ziyaret etmekten büyük keyif alacağı değerli bir destinasyon.

Vakit ayırıp;

 • Conkbayırı,
 • Aynalı Çarşı,
 • Deniz Müzesi,
 • Arkeoloji Müzesi,
 • Anzak koyu ve
 • Biga’yı da görmenizi öneriyoruz.

Eğer Çanakkale seyahati planlıyorsanız, otel tavsiyelerimiz için Çanakkale’de nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz.   


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here