Ana sayfa Gezilecek Yerler Karadeniz Gezilecek Yerler

Karadeniz Gezilecek Yerler

Muhteşem doğası ve binlerce yıllık tarihi eserleriyle ülkemizin en çok ziyaret alan bölgelerinden biri olan Karadeniz’e gidiyoruz bu yazımızda. Karadeniz’i gezmek konusunda istekli olan ancak en iyi planı yapabilmek için desteğe ihtiyaç duyan okuyucularımız bu rehberde sorularına yanıt olacak pek çok ipucu bulabilir. Balayında Karadeniz’de gezilecek yerleri dahi görebileceğiniz yazımıza başlıyoruz.

Karadenizi Gezmek

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin seçenekler sunan Karadeniz özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Bir yanında yemyeşil yaylalar ve yüksek zirveleri olan dağların, diğer yanında mavinin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz’in uzandığı bu eşsiz güzellikteki bölge, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.

Yayla turizminden sağlık turizmine, kültür turlarından gurme turlarına, kampçılık faaliyetlerinden rafting olanaklarına; dağları, gölleri, sahilleri, yaylaları, kanyonlarıyla tam bir turistik cennet olan Karadeniz’i gezmek için sizin de birçok sebebiniz olabilir. Bir yaylada çadır kurabilir, Karadeniz’in en güzel plajları ve sahil şeridini gezebilir, günümüzde halen korunabilen tarihi mirasın peşinden bölgeyi keşfe çıkabilir, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başlangıç noktalarını görmek isteyebilir, zirve göllerinde yüzmek için dağlara tırmanabilir ve muhteşem fotoğraflar çekmek için Karadeniz’i karış karış gezmek isteyebilirsiniz. 

Karadeniz Gezilecek Yerler

Karadeniz gezilecek yerler açısından son derece zengin bir coğrafi bölgemiz. Bu nedenle ziyaretçiler programlarına nereden başlamaları gerektiği konusunda tereddüt yaşayabiliyor. Bütün bunları ortadan kaldırıp işinizi kolaylaştıracak rehberimize bölgeyi Batı, Orta ve Doğu Karadeniz olarak üçe ayırarak devam ediyoruz. Yazımızın ilerleyen satırlarında her bir bölgede yer alan en popüler gezilecek yerler, doğal güzellikler, Karadeniz’de gezilecek sahiller, tarihi değerler hakkında bilgi edinip ilginizi çeken yerleri not alabilirsiniz.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Bolu, Amasra, Karabük, Kastamonu gibi şehirleriyle öne çıkan bölgenin en popüler noktaları ve en güzel yerlerini sizler için derledik.

Abant Gölü

abant

Özellikle kar altında eşsiz bir güzellik kazanan Abant Gölü günübirlik geziler için de popüler olan bir adres. Romantik atmosferi ve konforlu otel seçenekleriyle balayı çiftlerinin gözdesi konumunda bulunan bölge Batı Karadeniz’in turistik noktalarının başında yer alıyor.

Valla Kanyonu

valla kanyonu

Dünyanın en derin 2. Kanyonu olan Valla Kanyonu, Batı Karadeniz’in en önemli doğal güzelliklerinden biri olarak listemizde yerini alıyor. Doğal güzelliğinin yanı sıra farklı zorluk seviyesindeki parkurlarıyla doğa sporu yapan sporcuların da favori noktalarından biri oluyor. 

Amasra

amasra

Cenevizlilerden kalma tarihi kalesiyle Karadeniz’in muhteşem noktalarından biri olan Amasra, sevimli şehir merkezi, keyifli koyları ve lezzetli restoranlarıyla bölgenin önemli adreslerinden biri oluyor.

Safranbolu

safranbolu

Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunan önemli tarihi miraslarımızdan biri olan Safranbolu tipik ve tarihi evleri ile büyük bir ilginin odağında bulunuyor. Romantik tatillere ortam sunan keyifli turistik tesisleriyle balayı çiftleri arasında da büyük rağbet görüyor.

Orta Karadeniz Gezilecek Yerler

Amasya, Samsun, Ordu gibi büyük şehirlerin yer aldığı Batı Karadeniz, bölgenin diğer noktaları gibi çok sayıda seçenek sunan keyifli bir tatil destinasyonu. Gelin Orta Karadeniz’in en popüler yerlerine yakından bakalım.

Kralkaya Mezarları

amasya kralkaya mezarları

Amasya Harşena Dağı’nda yer alan ve Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Kralkaya Mezarları bölgenin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

Bandırma Gemi Müzesi

Samsun’da yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a gelirken bindiği meşhur Bandırma Vapuru’nun bir kopyası olarak inşa edilen gemi bir müze olarak hizmet veriyor. 

Sinop Cezaevi

sinop cezaevi

Ülkemizde farklı bir hikayesi ve bununla birlikte turistik değeri olan noktaların başında geliyor Sinop Cezaevi. Geçmişte uygunsuz koşulları nedeniyle suçluların bir anlamda ölüme mahkum edildiği bir cezaeviyken günümüzde gezilebilen müze olan mekan yoğun olarak ziyaret ediliyor. Sabahattin Ali’nin de mahkum olarak bulunduğu cezaevini gezmek sizin için de ilgi çekici bir tecrübe olabilir.

Boztepe Seyir Noktası

ordu boztepe

Ordu’da bulunan ve teleferikle ulaşılabilen seyir noktası neredeyse tüm Karadeniz’i 500 metre kadar yükseklikten kuşbakışı izleyebilme imkanı sunuyor. Muhteşem manzara sizi bu noktada bekliyor.

Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle görenlerin kalbinde yer eden Doğu Karadeniz, birbirinden hareketli şehirleriyle yılın her dönemi yoğun ziyaretçi ağırlıyor. 

Karagöl

karagöl

Karadeniz’i gördüm demek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Karagöl, Artvin, Borçka ve Şavşat arasında bulunuyor. Karadeniz’in en beğenilen fotoğraf karesinin çekildiği yer olarak da bilinen Karagöl, ziyaretçilerinden büyük beğeni alıyor.

Kaçkar Dağları

kaçkar dağları

Özellikle doğa gezilerine gönül veren gezginlerin favorileri arasında yer alan Kaçkar Dağları yemyeşil doğasının yanı sıra muhteşem yaylaları, puslu dağları ve pansiyon olarak hizmet veren yayla evleriyle de oldukça ilgi çekiyor. Ander, Anzer, Pokut, Sal gibi çok sayıda yayla bulunan bölgede ulaşım ne kadar zor olursa olsun manzara mest ediyor. Bölgenin turistik olarak hizmet veren yayla evleri, balayı çiftlerine doğanın içinde bir cennette tatil yapabilme imkanı sunuyor.

Sümela Manastırı

sümela manastırı

Trabzon Maçka’da bulunan tarihi manastır deniz seviyesinin 1.150 metre kadar üzerinde, kayalık bölgede yer alıyor. Görenlerin şaşkınlıkla nasıl yapıldığını düşündüğü Sümela Manastırı bölgenin en iddialı simgelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Eğer yakın zamanda Trabzon gezisi planlıyorsanız, Trabzon’da nerede kalınır yazımıza göz atmanızı öneririz.

Zilkale

zilkale

Fırtına Vadisi’nde bulunan Zilkale’nin tarihi Orta Çağ dönemine kadar uzanıyor. Kervanların geçiş yolu üzerindeki bu tarihi kale, gizli geçitleri ve tarihi incelikleriyle öne çıkıyor. Tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız bu önemli eserin Karadeniz turunda görülmesi gereken yerler listenizde bulunması gerektiğini hatırlatalım.

Uzungöl

uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı olan, birçok yerde tabloları süsleyen, dağlar arasındaki harika göl çoğu kişi tarafından bilinir. Tepelerdeki otellerde harika manzaralı konaklama deneyimi yaşayıp çevredeki doğal güzellikleri keşfetmek sizi mest edecek.

Karadeniz Gezilecek Yaylalar

Karadeniz’de inanılmaz güzel yaylalar var, bunu biliyorsunuz zaten. Eğer Karadeniz’de bir de yayla turu yapmak istiyorsanız, aşağıdakilere mutlaka göz atın!

  • Bektaş Yaylası, Giresun
  • Kümbet Yaylası, Giresun
  • Anzer Yaylası, Rize
  • Ayder Yaylası, Rize
  • Karadağ Yaylası, Trabzon
  • Şolma Yaylası, Trabzon
  • Akbelen Yaylası, Tokat
  • Ayancık Akgöl Yaylası, Sinop
  • Çambaşı Yaylası, Ordu
  • Perşembe Yaylası, Ordu

Keyifli bir Karadeniz gezisi diliyoruz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here