Ana sayfa Konaklama Rehberi Hostel Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Tavsiyeler

Hostel Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Tavsiyeler

Hostel, gezginler ile paylaşılan düşük bütçeli bir konaklama seçeneğidir. Konuklar bir hostelde rezervasyon yaptığında, o gece için bir oda rezervasyonu değil, genellikle bir yatak rezervasyonu yapmış olur. Kalacağınız odayı 3 ile 20 kişiye kadar paylaşabilirsiniz. Bu, hostelin oda kapasitesine göre değişiklik gösterir.

Banyolar ortak kullanımdadır. Genellikle birkaç duş yeri bulunur. Eğer kalabalık ve popüler bir hostel ise lavabo ve duş sırası kaçınılmazdır. Hostellerin her katta genellikle bir veya iki banyosu vardır. Bir otele oranla çok daha ucuza mal olur, ancak bu durum otelde bulunan gizlilik veya kişisel hizmetlerden feragat anlamına gelir.

hostel nedir

Hostelde Konaklamanın Avantajları Nelerdir?

1. En ekonomik konaklama yöntemidir.

Hosteller çok ucuzdur, özellikle bir otelde kalmakla karşılaştırıldığında. Fiyatlar ülkeden ülkeye ve hostelden hostele farklılık gösterse de, sık seyahat edilen Avrupa ülkelerindeki hosteller için bazı ortalama fiyat aralıklarını derledim.

Fiyatlar ortalamadır ve gecelik kişi başıdır:

İngiltere $ 10- $ 40
Fransa $ 15- $ 30
Almanya 25 $
Yunanistan 15 $
İrlanda 15 – 35 $
İtalya 10 – 30 $
İspanya 15 – 25 $

2. Grup olarak seyahat edenler için oldukça elverişlidir.

Hostellere tek veya iki kişi gittiğinizde kalacağınız odayı 20 kişiye kadar paylaşabilirsiniz. Eğer grup olarak seyahat etmeyi planlıyorsanız, sizin sayınızı tam olarak kapsayan bir odayı uygun fiyata rezervasyon yaparak çok eğlenebilirsiniz.

3. Dünyanın birçok ülkesinde bulunur.

Hosteller ABD’de yaygın olarak kullanılmaz. Ancak Avrupa’da her yerde bulunmaktadır. Antarktika dışındaki her kıtada bulunmaktadır. Özellikle Avrupa’da şehrin göbeğinde gezginlere hizmet veren birçok hostel bulmak kolaydır.

4. Ortak kullanıma açık mutfakta bütçe tasarrufu yapılabilir.

Kendi yiyeceklerinizi pişirerek seyahatiniz sırasında tasarruf etmek istiyorsanız, birçok hostelin tam donanımlı mutfağında yemek pişirebilirsiniz.

5. Kahvaltı ücretsizdir.

Çoğu hostelde ücretsiz kahvaltı vardır. Avrupa’da seyahat ettiğinizde bununla sıkça karşılaşırsınız. Fakat beklentiyi yüksek tutmayın, kahvaltı bazen sadece yumurta, ekmek ve peynirden oluşabilir.

6. Eğlence aktiviteleri düzenlenir.

Hostellerde şehir turlarından partilere kadar eğlenceli birçok etkinlik düzenlenir. Örneğin, ziyaret edeceğiniz bir hostel bir gece kulübüyle bağlantılı olabilir. Misafirlere özel giriş önceliği, indirim veya şehri gezerken asla göremeyeceğiniz fakat çok eğleneceğiniz yerleri keşfedebileceğiniz bir tur sizi bekliyor olabilir.

7. Yeni insanlarla tanışma olanağı.

Hostellerin belki de en güzel özelliği: yeni insanlarla tanışmak. Dünyanın dört bir yanından insanlar hostellerde konaklar ve birçoğu sizinle konuşmak için zaman ayırır.

8. Güvenlidir.

Bir hostelde kalmanın güvenliği konusunda endişeleriniz varsa bunu rafa kaldırın. Hosteller genelde rezervasyonu olmayan birinin içeriye girmesine izin vermemek için sıkı bir politikaya sahiptir. Birisinin eşyalarınızı çalacağından endişeleniyorsanız, birçok hostelde eşyalarınızı kilitlemek için özel dolaplar mevcuttur.

9. Her hostelin ayrı bir tarzı vardır.

Her hostel klasik otel konseptlerinden uzak, eğlence ve gençlere hitap eden bir tarza sahiptir.

hostel

Hostelde Kalmanın Dezavantajları

1. Kişisel alan eksikliği

Bir hostelde kalırsanız, muhtemelen kendi odanız olmayacaktır. Odanızı 20 kişiyle paylaşabilirsiniz. (Bazı pansiyonlar özel tek ve çift kişilik odalar sunmaktadır, ancak bunlar genellikle yoğun talep görmektedir, bu nedenle konaklamanız süresince mevcut olmayabilir.) Ayrıca konuşkan olmasanız bile hostele adım attığınızda konuşmaya çalışmak isteyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz.

2. Her katta bir banyo bulunur.

Hostel banyoları yurt tarzıdır, yani bir üniversite yurdunda olduğu gibi her katta bir banyo bulunur. Çok az sayıda hostel özel banyo ve duş sunmaktadır.

3. Kişisel hizmet kısıtlıdır.

Günün 24 saati personel bulunan otellerin aksine, hostellerde her zaman çalışan bulamayabilirsiniz. Gece yarısı hostele giriş yaptığınızda muhtemelen resepsiyonda kimse olmayacaktır. Bu yüzden oda anahtarınızı sürekli yanınızda taşıyın.

4. Eşyalarınızın çalınma riski vardır.

Eşyalarınızın diğer misafirler veya hostel personeli tarafından çalınması riski vardır. Bu yüzden eşyalarınızı koyacağınız bir dolap veya kasanın olup olmadığına emin olun.

5. Uyku problemi

Paylaşacağınız oda içerisinde diğer misafirlerin horlama veya uyumayarak uykunuzu bölecek sesler çıkarması olağandır. Eğer en ufak sesten rahatsız olan biriyseniz, bu tarz sesler uykunuzu bölebilir.

6. Basit eşyalara sahiptir.

Bir hosteldeki eşyalar genellikle basit ve sıradandır. Yeniden dekore edilmemesinin nedeni hostellerin çok ucuz hizmet vermesidir. Size özel bir yastık kılıfı ve çarşaf kesinlikle sunulur. Genellikle bunları odadan ayrılırken teslim etmeniz istenir.

hostel konaklama

Hostelde Kalacaklara Tavsiyeler

  • Rezervasyon yapmadan önce yorumlara ve puanlara göz atın.
  • Sadece bir gecelik rezervasyon yapın. Eğer hosteli beğenirseniz sürenizi uzatırsınız. Beğenmeme riskinizi düşünün.
  • Hostelin 4, 6, 8 veya 20 kişilik odaları olabilir. Bu odalar kalabalıklaştıkça fiyat artar. Kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Mümkünse kendi kişisel eşyalarınızı götürün. (Şampuan, sabun, havlu, terlik vs…)
  • Güler yüzlü ve konuşkan olun. Sizinle deneyimlerini ve anılarını paylaşmak isteyen birçok gezgin olacak.
  • Bir problem yaşarsanız hostel yetkilileriyle görüşün.
  • Özel eşyalarınızı kitleyebileceğiniz bir dolabın olup olmadığını mutlaka rezervasyon yapmadan önce kontrol edin.

Bir hostelde kalmaya karar verdiyseniz, herşeyle karşılaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Bir hostelde konaklayarak çok şey öğrenebilirsiniz. Dünyanın bir ucunda yaşayan insanlarla tanışarak daha zengin bir seyahat deneyimine sahip olursunuz.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here