Ana sayfa Konaklama Rehberi Couchsurfing nedir?

Couchsurfing nedir?

Couchsurfing, insanların birbirinde ücretsiz konaklamasını sağlayan bir internet ağıdır. Couchsurfing sayesinde seyahat eden kişiler, gittikleri şehirde evini paylaşmak isteyen yardımseverler ile iletişime geçebilir. Daha önce tanımadığınız bir kişinin evinde konaklamak kulağa biraz çılgınca gelebilir. Fakat inanılmaz bir deneyim olduğundan şüphemiz yok! Sadece konaklamak için değil, tanışmak ve özel etkinlikler düzenlemek için de birleştirici bir ağ.

Öncelikle teorik olarak Couchsurfing’in kendisini nasıl tanımladığına bakalım.

couchsurfing nedir

Couchsurfing, kendi sistemini şu üç ana başlıkta topluyor:

Discover amazing people (Yeni insanlar keşfet)

Couchsurfers kendi evlerini açar ve yaşamlarını paylaşır. Onlarla iletişime geç ve ilham al.

Find a Host (Bir ev sahibi bul)

Ev sahipleriyle bağlantı kurun ve konaklamanızı Couchsurfing aracılığıyla teyit edin. Ücretsizdir.

Join events (Etkinliklere katıl)

Diğer şehirlerdeki veya kendi şehrinizdeki gezginlerle tanışın! Katılacak her zaman yeni bir şeyler vardır.

Evet teorik olarak Couchsurfing kendisini bu şekilde tanımlıyor. Keşfet, konakla ve etkinliklere katıl. Aslında anlatıldığı kadar kolay değil; bir ev sahibi bulmak veya evini paylaşmak. İşleyişten biraz kendim bahsetmek istiyorum;

Couchsurfing’te herkesin bireysel bir profili vardır. Profilinizde yaşadığınız şehir ve kişisel bilgileriniz yer alır. Ev sahipleri evleriyle ilgili bilgiler de yazar. (Evin büyüklüğü, oda sayısı, yatak sayısı, konumu, evcil hayvanı olup olmadığı, kaç kişi yaşadığı vs.) Gezgin ise daha çok gezdiği yerleri, neden gezdiğini, kendisini ev sahiplerine kabul ettirmek için ekstra özelliklerini ön plana çıkarır. (Beni evine almalısın çünkü ben Türküm ve sana çok güzel bir Türk kahvaltısı hazırlayabilirim, gibi…)

CouchSurfing Nasıl Kullanılır?

Eğer gezginseniz gitmek istediğiniz destinasyonu ve seyahat tarihlerinizi seçerek bölgedeki ev sahiplerini görüntüleyebilirsiniz. Ev sahipleri karşınıza çıktığında profillerinin yanında şu ibarelerle karşılaşacaksınız:

Misafir kabul ediyor: Bu önüne geleni evine davet ediyor demek değil. Belirttiğin tarihlerde evi müsait ve teklif gönderebilirsin demek. Eğer seni uygun bulursa, teklifini kabul edecektir.

Belki misafir kabul ediyor: Tamamen ev sahibinin keyfine bağlı durum. Tarihler uygun ancak belirli kriterleri var. Seni uygun bulursa kabul eder.

Sadece buluşmak istiyor: Evi herhangi bir sebepten dolayı konaklamaya uygun değil ancak sizinle buluşmak ve şehri gezdirmek için can atıyor! 🙂

couchsurfing nasıl kullanılır

Tabi arama yaparken istediğiniz gibi filtreleme yapabilirsiniz. “Sadece misafir kabul edenleri göster” gibi.

Evet, şimdi ev sahiplerini gördük. Hangisine teklif atacağımıza da karar verdik. Ne yapmalıyız?

İpucu 1: Aynı mesajı kopyala yapıştır yaparak herkese gönderme hatasına düşmeyin. Bunu yaparsanız muhtemelen cevap dahi alamayacaksınız. Ev sahiplerinin profilini okuyun ve onların özellikleriyle ilgili bir şeyler yazın.

Etkileyici bir mesaj yazmalısınız. Evinin kapılarını size açacak olan kişi sizinle güzel vakit geçirmek isteyen kişilerdir. Bunu nasıl sağlayacağınızı anlatın.

Birden fazla kişiye teklif gönderebilirsiniz. Teklifleri gönderdikten sonra bekleme moduna geçiyoruz. Eğer ev sahiplerinden onay gelirse, size ev adresini veya nerede buluşacağını iletecektir.

İpucu 2:

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, evinde konaklayacağınız, evinize alacağınız veya buluşacağınız kişinin profilindeki referanslar. Couchsurfing her ne kadar harika bir uygulama olsa da, suistimal edebilecek birçok insan var. Referans sisteminin yer aldığı sitede, kişilerin önceki deneyimleri olumlu veya olumsuz şekilde yazmaktadır.

(İletişime geçtiğiniz kişinin referanslarındaki birine mesaj atarak önceki konaklama deneyimini ve ev sahibinin nasıl biri olduğunu sorabilirsiniz. Böbreklerinizi kaybetmek istemiyorsanız bunu yapın! 🙂 )

Bazı şehirler çok pahalı olduğu için ev sahipleri kendilerinin kullanılmasını istemiyor ve bunu açıkça profiline yazıyor. Platformu uygun şekilde kullanmalısınız.

Couchsurfing’te hiçbir şekilde para geçmez. Para isteyenler olursa şikayet edin. (Daha önce hiç karşılaşmadım.) Ancak genel olarak kullanım kültürü, seyahat eden kişinin kendi ülkesine ait ufak bir hediye götürmesidir. Götürmeseniz de olur, kimse bir beklenti içinde değil ama ufak bir sürpriz aranızın daha iyi olmasını sağlayacaktır.

couchsurfing

CouchSurfing genel olarak ücretsiz bir uygulama ancak isteyenler Premium üyeliğine de geçiş yapabiliyor. Premium üyeliğiyle ne yapabilirsiniz?

  • Web sitesinde ve mobil uygulamada reklamlarla karşılaşmazsınız
  • Arama sonuçlarında daha dikkat çekici olursunuz

Ayrıca bazı profillerin onaylı olduğunu göreceksiniz. (Profilin yanında yeşil onay işareti) Bunun için telefon numaranızı veya ev adresinizi onaylatmanız gerekiyor.

CouchSurfing’in bir de “community” ekibi var. Bu ekip, kötü deneyim yaşayanlara veya sorunlarla karşılaşanlara yardımcı olmak için var. Eğer bir şikayetiniz varsa kendilerine iletin. Eğer söyledikleriniz tutarlıysa karşı tarafın profili siliniyor ve gerekirse yasal işlem başlatılıyor.

Couchsurfing Deneyimlerim

Daha önce birçok kez Couchsurfing kullandım ve hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadım. Bunlardan iki tanesini örnek olması açısından anlatmak istiyorum.

Portekiz Couchsurfing Deneyimi

Lizbon’da akşam saatlerinde (21:00 civarı) konaklayacak yer arıyor ve önüme gelen herkese teklif atıyordum. En sonunda merkezden yarım saat uzaklıktaki birisi kabul etti. O saatte bir otele gidip para harcamak da istemiyordum açıkçası. Otobüse bindim ve host’umun evine doğru yol aldım. Yolda host’un referanslarını okumaya başladım. (İnternetimin olduğu yerde referans yorumlarının ekran görüntüsünü almıştım). Ev sahibi 45 yaşlarında, uzun süredir Portekiz’de yaşamış bir Hintli idi. Ayrıca profili yoga fotoğraflarıyla doluydu, vejeteryan olduğunu da yazmıştı.

Eve adımımı attığımda tütsü dumanlarıyla karşılaştım. Host, beni çok iyi karşıladı. Benden sonra bir çifti daha kabul ettiğini, biraz sonra onların da eve geleceğini söyledi. Sonra da çay içer misin diye sordu. “Çay” kısmını Türkçe söyleyince ben şok oldum. Hintliler de çay diyormuş fakat onlarınki biraz farklıydı. Neyse, konuyu uzatmayayım. Diğer gezginler gelene kadar bana yazdığı yoga kitaplarından bahsetti. Benim ise yoga hakkında hiçbir bilgim yoktu fakat merakım vardı. Güzel bir sohbetten sonra diğer gezginleri karşıladık. Bir ingiliz, bir melez, bir Hintli ve bir Türk, çok iyi bir akşam geçirdik. Ev sahibi arabasıyla bizi Lizbon’un merkezindeki devasa kilisenin altına götürdü, orada birşeyler içip sohbet etmeye devam ettik. 2 gün kaldığım Hintli ev sahibinden çok şey öğrendim. Evinin banyosunda “ayrılırken lütfen eve güzel enerjinizi bırakın” yazıyordu. Hala kendisiyle iletişim halindeyiz.

Budapeşte Couchsurfing Deneyimi

budapeşte

Budapeşte‘ye seyahat etmeden önce Türkiye’den birçok kişiye teklif attım ancak olumlu bir geri dönüş alamadım. Ardından hostel rezervasyonu yaptım. Seyahat etmeme 2 gün kala tekliflerimden birine cevap geldi. Öğrenci Macar bir kız beni ağırlayamayacağını fakat şehri gezdirebileceğini söyledi.

Budapeşte’deki ikinci günümde kendisiyle buluştum ve beni inanılmaz yerlere götürdü. Muhtemelen internette araştırma yapsaydım gördüğüm mekanları bulamayacaktım. Çok güzel vakit geçirdik. Birkaç yer gördükten sonra merdiven altı diyebileceğimiz bir bara gittik. Macarların takıldığı samimi bir bardı. Güzel vakit geçirdiğimiz için ertesi gün tekrar buluşma sözü verdik. İki günümü kendisiyle harika bir biçimde geçirdim. Kendisiyle de hala iletişimdeyim.

Couchsurfing’te genel olarak iyi deneyimler yaşansa da bu ortamı suistimal eden insanlar da var. Başına kötü olaylar gelenler de muhakkak oluyor. Bu yüzden referans sistemi çok önemli. 

Umarım iyi bir CouchSurfing deneyimi yaşarsınız ve bol bol yeni arkadaşlıklar edinirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here