Ana sayfa Avrupa Budapeşte’de Nerede Kalınır | Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Budapeşte’de Nerede Kalınır | Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Budapeşte, eğlenceli gece hayatı ve mimarisiyle Orta Avrupa’nın Paris’i olarak anılıyor. Budapeşte’ye seyahat etmeye karar vermekle çok iyi yaptınız! Bu güzel şehre gitmeden önce “Budapeşte’de nerede kalınır”, “Hangi otelde kalmalıyım”, “Yoksa ev mi kiralasam” gibi sorular aklınızı karıştırıyorsa, tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz konaklama rehberimize hoşgeldiniz.

Yazımızda öncelikle konaklama yerinizi bulmadan önce bilginiz olması gereken noktaları aktaracağız. Ardından bölge ve otel tavsiyelerimiz var.

Buda ve Peşte

Tuna Nehri Budapeşte’yi iki yakaya ayırır. Bu iki yakayı birleştiren 9 tane köprü var. Şehrin bir yakasına Buda, diğer yakasına Peşte denir. Turistik aktivitelerin ve eğlencenin asıl olduğu bölge Peşte’dir. Buda bölgesinde daha çok emekli ve zengin kesim yaşar. Sessiz ve sakin bir bölgedir.

budapeşte
Buda Kalesi’nden Şehir Görünümü

Budapeşte’nin en önemli turistik aktiviteleri Peşte tarafında olduğu için Buda’da konaklamanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Budapeşte, Macaristan Para Birimi

Macaristan, Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleri arasında olmasına rağmen Euro para birimine geçmeyip kendi para birimi olan Forint (HUF) kullanmaya devam eden bir ülke. Bu yüzden Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri. Konaklamak için ucuz otel seçenekleri de çok fazla.

Forint bol sıfırlı bir para birimi. Türk parasıyla aşağı yukarı aynı değere sahip ancak Macaristan’da yaşam daha ucuz. Eğer aklınızı karıştırıyorsa paradan iki sıfır atarak ve ikiyle çarparak basit bir hale getirebilirsiniz. 1000 Forint yaklaşık 20 TL şeklinde.

Şunu da söylemeden geçmeyelim: Daha önce izlediniz mi bilmiyorum ama “Büyük Budapeşte Oteli” adlı filmde yer alan otel gerçekte yok. Bu arada filmi henüz izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederiz. 🙂

Budapeşte’de azımsanmayacak kadar Türk var. Bunu şehri gezerken karşılaşacağınız dönercilerden tahmin edebilirsiniz. Ayrıca şehirde çok sayıda otel sahibi Türk de var. Budapeşte Türk otelleri adı altında herhangi bir otel söylememiz mümkün değil ancak tesadüfen karşılaşma olanağınızı hatırlatmak istedik

Budapeşte Otel Fiyatları

Budapeşte’nin çok ucuz bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Bu otel fiyatlarına da yansıyor. Lüks otellerde pahalı fiyatlarla da karşılaşabilirsiniz tabi. Ancak iyi ve kaliteli hizmet sunan, uygun fiyatlı birçok otel var. Ayrıca sırt çantalı gezginler için çok ucuz fiyatlara karışık yatakhaneli hosteller var.

Budapeşte’de otel fiyatları genel olarak şu seviyede:

 • 5 yıldızlı ve lüks oteller: 700 – 2500 TL
 • Orta seviye – kaliteli oteller: 150 – 500 TL
 • Ucuz oteller – karışık yatakhaneler: 70 – 150 TL

Budapeşte Otel Rezervasyonu

Konaklamak için en kolay yöntem Booking. Booking.com üzerinden otellerin tüm bilgilerine, yorumlara ve fiyatlara ulaşabileceğiniz gibi hemen rezervasyon da yapabilirsiniz. Bunun dışında Hotels.com, Hotelscombined.com gibi sitelerden de oteller bulabilirsiniz.

Eğer Budapeşte’de uzun bir süre kalacaksanız ev kiralama sitesi Alberlet.hu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır? En İdeal Bölgeler

Budapeşte hakkında genel olarak bir araştırma yaptıysanız şehirde çok fazla evsiz olduğunu ve tehlikeli yerlerin varlığını okumuşsunuzdur. Sokakta yaşayan birçok insan var. Çingene sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Ancak uzun bir dönem bu şehirde yaşayan biri olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadığımı söylemek istiyorum.

Budapeşte’de evsiz insanlar tarafından rahatsız edilmezsiniz ancak her yerde olduğu gibi burada da tehlikeli sayılabilecek bölgeler veya sokaklar var. Ayrıca gece kulüplerinde veya kalabalık mekanlarda hırsızlık olaylarının oranı da yüksek. Bu yüzden değerli eşyalarınıza sahip çıkmanızı öneririz. Örneğin Blaha Lujza ter, konaklamamanız gereken bir bölge.

Bu tavsiyelerimiz şehirle ilgili olumlu düşüncelerinize gölge düşürmemeli. Çünkü uzun yıllar burada yaşadım ve bir sorunla karşılaşmadım. Ancak yine de tedbirli olmakta fayda var.

Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmak istemiyorsanız şehir merkezinde veya aşağıdaki tavsiyede bulunduğum bölgelerde konaklamanızı öneriyorum.

Deak ferenc ter

vaci caddesi
Vaci Utca, Deak Ferenc ter bölgesinde bulunuyor. Şehrin en işlek caddesi

Eski şehir meydanının bulunduğu, İstanbul’un Taksim’i diyebileceğimiz Deak ferenc ter meydanı 7/24 hareketli. En işlek cadde Vaci utca, Aziz Stefan Bazilikası gibi turistik noktaların yer aldığı bölgede konaklarsanız Budapeşte gezilecek yerler arasında kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Bu bölgede haliyle otel fiyatları biraz yüksek ancak konumu ve hareketliliği açısından tüm isteklerinize karşılık verebilir.

Deak ferenc ter otel önerilerimiz:

Oktogon

Şehrin ikinci merkezi. Metro, tramvay ve otobüs duraklarının yer aldığı meydandan her yere ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Budapeşte gece hayatı için barların ve gece kulüplerinin yer aldığı sokaklara yürüme mesafesinde. Deak Ferenc ter bölgesinden başlayan Andrassy Caddesi’nin orta kısımlarında yer alıyor. Ekonomik ve lüks otellerin yer aldığı Oktogon şehri gezmek isteyenler için en ideal bölgelerden biri. Her zaman Budapeşte’de nerede kalınır tarzında bir soruyla karşılaştığımda cevap verdiğim ilk yer Oktogon olmuştur.

oktogon
Oktogon

Andrassy ut, şehrin en lüks mağazalarının bulunduğu geniş bir cadde. İki büyük ve önemli meydanı birbirine bağlıyor. Oldukça uzun ve önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Türk konsolosluğu da bu cadde üzerinde. Lüks otellerin bir kısmı da Andrassy Caddesi üzerinde yer alıyor.

Oktogon çevresi otel önerilerimiz:

Budapeşte Otel Tavsiyeleri

Budapeşte otel tavsiye kapsamında önerdiklerimiz daha önce deneyimlediğimiz veya iyi konuma/hizmete sahip otellerdir. Her bütçeye uygun otel tavsiyelerimiz aşağıda yer almaktadır. Lüks otellerden ucuz hostellere, istediğiniz otelin üzerine tıklayarak Booking.com üzerinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz.

Budapeşte’deki otelleri üç ana gruba ayırıp sunmak istiyoruz. Lüks oteller, orta seviye oteller ve bütçe dostu otel tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Budapeşte Lüks Otel Tavsiyeleri

Budapeşte’nin köprülerinin dibinde, harika manzaraya sahip lüks otelleri var. Üstelik bir kısmı tarihi binalarda hizmet veriyor. Bu yüzden kendinizi ayrıcalıklı hissetmeniz mümkün. Şimdi o 5 yıldızlı otellere bakalım.

Budapest Marriott Hotel

budapeşte otelleri

Şehrin en lüks ve modern otellerinden biri olan Marriott, beş yıldızlı hizmetiyle büyülerken muhteşem Tuna Nehri manzarasıyla nefesleri kesiyor. Otelin birçok odası manzaralı. Odadan veya otel terasından Zincirli Köprüsü’nü, Tuna Nehri’ni ve Buda Kalesi’ni seyredebilirsiniz. Nehrin hemen kıyısında bulunan otel Peşte tarafında ve çoğu turistik noktaya yürüme mesafesinde. Eğer rahat ve lüks bir konaklama seçeneği istiyorsanız bu otel tam size göre. Otelin geleneksel Macar yemekleri sunan bir de restoranı var. Eski Şehir Meydanına yürüyerek beş dakikada gidebileceğiniz gibi meydanın hemen karşısındaki gece kulüplerine de aynı sürede ulaşabilirsiniz.

InterContinental Budapest
budapeşte'de nerede kalınır

Budapeşte’yi en iyi şekilde hissedebileceğiniz, bir diğer lüks otel. Beş yıldızlı ve yine Tuna Nehri’nin kıyısında, Zincirli Köprü’nün yanında bulunuyor. Muhteşem manzarasıyla ve devasa binasıyla şehrin önemli yapıtlarından biri olma özelliğine de sahip. Geniş odalarından Budapeşte’yi izleyebilir, rahat konaklamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Otelin önünden tramvaylar geçtiğinden ve çoğu yere yürüme mesafesinde olduğundan ulaşımı da harikulade. Kapalı havuzu ve eşsiz terasıyla sizi etkileyeceğinden eminiz.

Budapeşte Orta Seviye Oteller

Daha bütçe dostu, üç yıldızlı ancak kaliteli hizmet sunan oteller arıyorsanız aşağıdakilere göz atın. Merak etmeyin bu otellerin konumları da harika!

Mamaison Hotel Andrassy Budapest

budapeşte otel tavsiyeleri

Yukarıda bahsettiğim Andrassy Caddesi üzerinde bulunan bu otel, dört yıldızlı ancak beş yıldızlı kalitesine sahip. Lüks ve modern olmasının yanında harika bir konuma da sahip. Beş yıldızlı otellerden daha uygun fiyatlara sahip olduğu için orta seviye oteller arasında yer verdik. Opera Binası’na 1 dakika, diğer turistik aktivitelere 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu otelde odalar da oldukça geniş ve rahat.

House Octogon

budapeşte otel rezervasyonu

Andrassy Caddesi ve Oktogon Meydanı arasında bulunan bu otel harika bir konuma sahip. Odalar gerçekten zevkle dizayn edilmiş ve ferah. Fiyat olarak da uygun olduğunu düşünürsek burayı seçmemeniz için hiçbir neden yok. Booking puanı 8 olan otelden toplu ulaşım araçlarına gitmeniz sadece bir dakikanızı alacak. Temiz ve kaliteli hizmet anlayışını hissedeceksiniz.

City Hotel Unio

budapeşte ucuz konaklama

Gece hayatının hareketli noktasında yer alan üç yıldızlı bir otel: City Hotel Unio. Buna istinaden otel odalarının camları iki kat kalın yapılarak ses gelmesi önlenmiştir. Huzurlu bir uyku için tercih seçeneğinizi kuvvetlendirebilir. Konum olarak da oldukça merkezi oluşu, ekonomik fırsatları ve Macar yemekleri sunan restoranıyla önerilerimizde kendisine yer buldu.

Budapeşte Ucuz Oteller – Karışık Yatakhane ve Hosteller

Bütçe dostu otel veya hostel arayanları da unutmadık. En uygun ve en iyi konumdaki ucuz seçenekler burada.

Activity Hostel

budapeşte ucuz hostel

Aziz Stefan Bazilikası’na yürüyerek iki dakikalık mesafede olan bu hostel, gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Burada konaklarsanız bir Türk gezginle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Oldukça merkezi bir konumda çok uygun fiyattan hizmet veriyor oluşu Booking puanını 9,1 seviyelerine kadar çıkarmış durumda.

Adagio Hostel

budapeşte ucuz otel

Deak ferenc ter, Andrassy Caddesi ve metro duraklarına yakınlığıyla çoğu zaman yer bulunmayacak kadar yoğun olan Adagio Hostel, uygun fiyatıyla tercih edilebilecek konaklama seçeneklerinden. Hostelin ayrıca üç yatak odalı daire konsepti de mevcut. Eğer arkadaş grubunuzla seyahat ediyorsanız uygun fiyattan bu daireleri de kiralayabilirsiniz. Karışık yatakhanelerde konaklamanın bedeli ise çok ucuz. Hem de şehrin göbeğinde!

Budapeşte’de Airbnb ile Ev Kiralamak

Budapeşte’de nerede kalınır sorusuna detaylı bir otel rehberi sunduktan sonra Airbnb ile ev kiralama isteğinde bulunanlara birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Airbnb’de daire fiyatları Booking.com üzerindeki fiyatlara kıyasla biraz daha pahalı. Ancak 3 veya daha fazla bir arkadaş grubuyla seyahat edecekseniz sizin için çok ekonomik olabilir. Birçok ev seçeneği var ve bunların hangisinin merkezde olduğunu haritadan görebilir, tavsiye ettiğimiz bölgede yer alan dairelerden birini seçebilirsiniz.

Daha önce iki kez Airbnb aracılığıyla Budapeşte’de daire kiraladım. Birinde daire sahibi bizi kapıda karşılayıp tüm detayları ilettikten sonra anahtarı bırakıp ayrıldı. Diğerinde ise ev sahibi bana mesaj atarak anahtarın apartmandaki yerini söyledi ve kendisini hiç görmedim.

Budapeşte’de apartman girişlerinde dijital anahtar var. Şifreyi tuşlayarak apartmanlara girebiliyorsunuz. Daire kiraladığınızda size bu şifreyi verip anahtarın konumunu söylerlerse buna hazırlıklı olun.

Eğer Budapeşte’de ev kiralayacaksanız ve henüz Airbnb’ye üye olmadıysanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak üye olup 150 TL bonus kazanabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYARAK AIRBNB’YE ÜYE OL, 150 TL BONUS KAZAN

Budapeşte Konaklama Tavsiyeleri

Genel olarak Budapeşte’de nerede kalınır sorusuna kapsamlı bir cevap hazırlamaya çalıştık. Sorularınız olduğu takdirde yorum olarak ekleyebilirsiniz. Kısa bir özet halinde genel tavsiyelerimizi aşağıda toparlamak istiyoruz:

 • Budapeşte’de sokakta yaşayan insan sayısı fazla. Bu yüzden belirli bölgelerden uzak durmanız ve tavsiye ettiğimiz bölgelerde konaklamanızı öneriyoruz.
 • Şehirde metro ve tramvay ağıyla gezmek çok kolay. Ayrıca yürüyerek de kısa sürede her yere gidebilirsiniz. Bu yüzden otelin konumu biraz daha önemli.
 • Hırsızlık olaylarına karşı telefonunuza ve pasaportunuza ayrı önem göstermenizi tavsiye ediyoruz.
 • Forint para birimiyle ilgili karışıklık olmaması adına rezervasyon ücretinizi online ödemeyi tercih edin.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Bu harika şehirde konaklama yeriniz eğer güzel olursa, gezilecek yerlere kolayca ulaşabilir, hatta çoğu yere yürüyerek gidebilirsiniz.

budapeşte gezilecek yerler
Szechenyi Termal Bath
 • Buda Kalesi
 • Zincirli Köprü
 • Budapeşte Parlamento Binası
 • Aziz Stefan Katedrali
 • Vaci Caddesi
 • Andrassy Caddesi
 • Kahramanlar Meydanı
 • Szechenyi Termal
 • Gellert Hill
 • Balıkçı Tabyası
 • Margaret Adası
 • Opera Binası
 • Terör Evi Müzesi
 • Dohany Sokağı Sinagogu
 • Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar
 • Merkez Pazar

Budapeşte seyahatiniz umarız keyifli geçer, iyi yolculuklar!


9 YORUMLAR

 1. Herşeyi çok detaylı anlatmışsınız teşekkürler. Ben eşimle birlikte Budapeşteye gitmek istiyorum ve çok gürültülü olmayan bir bölgede, ancak merkezde konaklamak istiyoruz. Özellikle termal kaplıcalar ilgimizi çekti. Buralara yakın ve merkezi bir otel tavsiyeniz olur mu acaba? Otel personellerinin İngilizce bilme oranı nedir? Ve en az kaç gün kalmalıyız? Biraz fazla soru oldu ama cevaplardanız çok seviniriz:)

  • Merhabalar, Vaci bölgesindeki elit daireler sizin için çok uygun olabilir ancak orası biraz hareketli ve kaplıcalara 15-20 dakikalık mesafede. Şehrin en büyük kaplıcası olan Szechenyi Termal Kaplıcası’na gitmek için Oktogon’da konaklamanızı tavsiye ediyorum. Bu muhitte sessiz ve sakin birçok sokak ve otel mevcut. easyHotel Oktogon bence tam size göre. Nezih ve konumuyla sizi mutlu edebilir. Szechenyi Kaplıcası’nın yanı sıra Rudas Bath’e de gitmenizi mutlaka öneririm!

 2. Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.
  Budapeste. Gittigimizde cok vakit kaybetmek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti.Gidenlere faydasi olur diye bilgilerini paylastim. Sehir yuruyus turlar harika.
  Emeginize saglik tekrar gitmis gibi olduk

 3. Budapeşte tatilim rüya gibi geçmişti tekrar olsa tekrar giderim gerçekten gidilip görülmesi gereken şehirlerden biri Macaristan da Budapeşte gibi daha bir çok gezilecek şehir var sadece zaman gerekiyor. Budapeşte çok değişik bir yer çok farklı etnik kökenden ulustan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Budapeşte de turistlik gezilecek alan oldukça fazla bunlardan gittiklerim arasında Buda Kalesi Balıkçı Tabyası Macaristan Parlamento Binası Matthias Kilisesi Zincir Köprü Aziz Stefan Bazilikası gibi daha bir çok yer sayabilirim özellikle buda kalesi şehri seyretmenin en güzel noktası Dünyaya bir daha gelmeyeceksiniz o yüzden buraları görmediyseniz zincirlerinizi kırın dünyayı gezin.

 4. merhaba,

  çok faydalı ve keyifli bir yazı hazırlamışsınız, teşekkür ederim.
  eşimin işi nedeni ile budapeşte’ye taşınmayı planlıyoruz ve ben bir süre çalışmayacağım.
  Uzun dönemli konaklama için toplu taşımaya yakın merkezi konumda ve yeşil alanlara da yakın hangi bölgeyi tavsiye edersiniz?
  1. bölge/6. bölge/2. bölge…

  teşekkürler,

  • Merhaba. Yazımızı beğenmenize çok sevindik.
   Kesinlikle 6. bölgeyi öneririm. 1. ve 2. bölgeler Buda yakasında. Buda bölgesinde iş merkezi çok ve sakin bir bölge. Peşte ise daha merkezi. Arayacağınız tüm aktiviteler, gezilmesi gereken yerler vb. Peşte tarafında. Her ne kadar iki yaka olarak gözükse de Buda’ya otobüs ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 5. Çok memnun kaldık bilgilerden.tşk ederiz havalimanından merkeze kalacağımız yere(orta seviye tavsiye ettiğiniz otellere )en ekonomik nasıl gelebiliriz.son sorumuz 2 güne ne sığdırabiliriz.1.gün spa.planımız var ve canlı müzik yapan yer seviyoruz(rock.populer)orta yaş grubu.tavsiyeniz neresi olur.vaktimiz olmayacağından 2 güne en önemlileri sığdırmak istiyoruz 🙁 ama zor görünüyor sevgilerimizle 🙂

  • Merhaba, yazımızı beğenmenize sevindik.
   Havalimanından merkeze 200E otobüsüne binip, Kobanya-Kispets durağında indikten sonra M2 metrosuyla ulaşabilirsiniz. Metrodan Deak Ferenc ter durağında indiğinizde merkezde olursunuz. Buradan istediğiniz otele metroyla veya yürüyerek ulaşmanız mümkün olur. En ekonomik yöntem bu. Direkt olarak Deak ferenc ter’e giden otobüsler de var. Onların ücreti bir tık daha yüksek.

   Canlı müzik için Kiraly utca’ya yakın Gozsdu Udvar bölgesindeki barları tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here