Ana sayfa Avrupa Budapeşte Gezilecek Yerler – Yerlisinden EN GÜZEL 30 YER Tavsiyesi!

Budapeşte Gezilecek Yerler – Yerlisinden EN GÜZEL 30 YER Tavsiyesi!

Orta Avrupa’nın incisi Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Uzun sürede burada yaşayan birisi olarak size Budapeşte’yi en verimli şekilde nasıl gezileceğini anlatmaya çalışacağım. Budapeşte gezilecek yerler listesi birçok tarihi, kültürel, eğlenceli ve bilgi dolu yere sahip. Şimdi kısaca şehir hakkında bilgi verip daha sonra sizi gezilecek yerler listesi ile baş başa bırakacağım.

Tuna Nehri, Budapeşte’yi ikiye bölüyor ve bu iki yaka Buda ve Peşte olarak adlandırılıyor. İki yakayı birbirine bağlayan toplam 9 tane köprü var. Ayrıca iki yakanın ortasında iki tane ada var ki bunların bir tanesinde her yılın Ağustos ayında dünyaca ünlü Sziget Festivali düzenleniyor. Buda yakasında turistik açıdan görülecek yerler yok denilecek kadar az. Bu bölgede daha çok şirketler, yerleşim yerleri ve okullar mevcut. Hayat gezginler için Peşte’de.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrıldıktan sonra ekonomik olarak ilerleme gösteremeyen Macaristan, mimari yapısını koruyarak turistik açıdan muhteşem bir zenginlik gözler önüne seriyor. Uzun bir süre Budapeşte’de yaşadıktan sonra 10-15 kere şehri ziyarete gitmişimdir ve her gidişimde yeni bir yer keşfettim.

Budapeşte’yi turistik açıdan öne çıkaran 3 tane özelliği sıralayacak olursam:

 1. Tarihi
 2. Türk Hamamları & Kaplıcaları
 3. Ruin Barları

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan bu topraklara gittiğinizde bize ait birçok kültürle karşılaşacaksınız. Nitekim Macarca dilinde kullanılan ortak kelimelerimiz var. Kanlarının ısındığından mıdır bilmem, Macarlar Türkleri oldukça sever. Burada bulunduğumuz sürede kültürümüz olan hamamları inşa etmeyi ihmal etmemişiz. Ancak buradaki hakimiyetimizi kaybettikten sonra Macarlar hamamları daha turistik bir hale getirmiş. Gezilecek yerler arasında da göreceğiniz hamamların mimarisi Osmanlılara aittir ancak geliştirmesini ve tanıtımını muhteşem yaparak birçok turistin gelmesini sağlayan Macarlardır.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Gelelim ruin barlara. Ruin bar kültürü Macaristan’da başlayarak dünyaya yayılmış durumda. Ruin bar şu demek; yıpranmış ve eski bir binaya veya mekana neredeyse hiç dokunmadan bar haline getirmek. Şehrin hemen hemen her noktasında bu tarz bir bar bulmak mümkün ancak en eskisi ve popüler olani Szimpla Kert.

Şimdi sizlere şehirdeki en popüler turistik noktalardan bahsedeceğim. Budapeşte’ye gidiyorsanız bu yerlere muhakkak gitmelisiniz, ancak size klasik blog yazılarından çok daha fazlasını sunacağımdan emin olun. Başlayalım.

1- Parlamento Binası

budapeşte parlamento binası

Dünyanın en güzel parlamento binalarından biri olan bina, Gotik tarzında tasarlanmış ve inşa edilmiş. Macaristan Parlamento Binası, Macaristan’ın en büyük binalarından biri. Etkileyici bina her açıdan harika görünse de asıl harika manzara nehrin karşı tarafından gözüküyor. Bunun için aşağıdaki ipucuma göz atın!

Parlamento Binası’nın içi meclisin çalışmadığı dönemlerde ziyaret edilebilir. Fiyat makul, iç mimarisi görülmeye değer.

2- Zincirli Köprü

zincirli köprü

Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan ilk köprü olan Zincirli Köprü, tarihi önemi ve güzel mimarisi ile bilinir. Köprüden yaya olarak geçmek mümkündür. İki ucundaki aslan heykelleri anıtın belirleyici özelliklerinden biridir. Bu yüzden Aslanlı Köprü olarak da bilinir. Akşam saatlerindeki ışıklandırması şehre muhteşem bir hava katar.

3- Buda Kalesi

buda kalesi

Şehrin Buda yakasının başlangıcında bulunan kale, 13. yüzyılda şehri korumak için inşa edilmiş. Günümüzde köprüyü geçtikten hemen sonra kaleye çıkmak için tarihi bir füniküler bulunur ve manzarası muhteşemdir. UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Buda Kalesi’ni Orta Çağ, Barok, Barok Revival ve modernist tarzlara sahip. Kaleden Peşte yakasında köprülerin ve Parlamento Binası’nın manzarası göz kamaştırıyor. Ayrıca Macar Ulusal Galerisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Kaleden aşağı inerken MUSTAFA KEMAL Parkı’na uğramayı da unutmayın 🙂

4- Balıkçı Tabyası

budapeşte balıkçı tabyası

Buda Kalesi’nin hemen yanında yer alan tabya, şehrin panoramik görüntüsünü sunan tepede yer alıyor. Bölgenin ismi Orta Çağ döneminde şehrin korunmasında büyük emek sarf eden ve sorumlu olan balıkçılardan gelmektedir.

5- Gellert Hill

gellert hill

Gellert Tepesi’nde bulunan Özgürlük Heykeli konumu nedeniyle şehrin birçok noktasından görünür. Heykel 1947’de ülkeyi özgür kıldığına inanılan ve daha sonra hayatlarını kaybeden Sovyet birliklerini anmak için dikilmiş. Ancak daha sonra resmi olarak “Macaristan’ın bağımsızlığı, özgürlüğü ve refahı için hayatlarını feda eden herkesin anısına” değiştirildi.

Heykelin bulunduğu alana çıkmak için park içindeki merdivenlerin kullanılması gerek. Biraz yorucu olabilir ancak göreceğiniz manzara için değer. Özellikle akşam saatlerinde ziyaret ederseniz harika bir görüntüyle karşılaşacağınıza eminim.

6- Market Hall

budapeşte pazar

Budapeşte’nin merkezindeki Market Hall, Budapeşte’nin en ünlü pazarıdır. Burası aslında bir hâl ve çeşitli turistik hediyeler satılıyor. Alışveriş için daha ucuz yerler bulabileceğinizi söyleyebilirim ancak atmosferi ve konsepti için gezilebilir bir yer.

Alt katlarda yerel olarak yetiştirilen meyveler ve sebzeler ile yerel kaynaklı etler bulunur. Üst katlarda dantel, satranç takımı ve deri ürünleri gibi hediyelik eşyalar bulunur. Ayrıca üst katta bulunan yiyecek bölümünde gulaş ve langos gibi yerel lezzetleri tatmak mümkün.

7- Dohany Sokağı Sinagogu

budapeşte sinagog

Dünyadaki en büyük ikinci sinagogu görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Macaristan’ın Yahudi nüfusunun II. Dünya Savaşı sırasında önemli ölçüde tükenmesine rağmen Dohany Sokağı Sinagogu hala önemini koruyor.

Bahçedesindeki metal yapraklara sahip ağaç hemen dikkatinizi çekecek. Bu ağacın yapraklarında savaş sırasında ölenlerin bazılarının isimleri yer alıyor.

8- Kahramanlar Meydanı

budapeşte kahramanlar meydanı

Andrassy Caddesi’nin bitiminde yer alan büyük meydan Macar savaş kahramanlarının heykellerinin yer aldığı büyük alandır. Büyük bir meydanı çevreleyen heykellerin yanı sıra Budapeşte’nin en iyi sanat müzeleri iki tarafta sizi bekliyor: Güzel Sanatlar Müzesi ve Mücsarnok.

9- Szechenyi Termal Kaplıca

budapeşte kaplıca

Széchenyi Hamam, Avrupa’nın en büyük kaplıcası olma özelliğine sahip. Kaplıcadaki suyun birçok hastalığa iyi geldiği rivayeti var. Tesis bünyesinde çeşitli termal havuzlar, saunalar ve buhar odaları bulunuyor. Üstü açık alan gerçekten etkileyici. Kış aylarında üzerinize kar yağarken siz 30+ suda keyif yapabiliyorsunuz. Mümkünse akşam saatlerinde gitmenizi öneririm.

Kaplıcada ayrıca cumartesi geceleri parti düzenleniyor. Gençler açık alanda havuzlarda ve kaplıcalarda müzik eşliğinde müthiş partilere katılıyor.

10- Andrassy Caddesi

andrassy

Şehrin en etkileyici ve popüler caddesi sizi şehir meydanı olan Deak Ferenc ter’den Kahramanlar Meydanı’na kadar götürür. Uzun ve geniş kaldırımlarına sahip cadde üzerinde Opera Binası ve dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunuyor. Şehrin ilk metrosu olan Sarı (M1) hattı, Andrassy Bulvarı altından geçecek şekilde kurulmuştur. Şehir turunuzda bu cadde üzerinde mutlaka 1-2 tur atmanızı öneririm.

11- St. Stephen Katedrali

budapeşte stephen bazilikası

Macaristan’ın en önemli dini yapılarından biri olan katedral, şehrin merkezinde bulunur. Ayrıca katedralin kubbesine çıkarak şehrin muhteşem görüntüsü görülebilmektedir.

Katedralin önü şehir merkezi yani old town olarak kabul edilir. Birçok ulusal etkinlik de burada yapılır. Mimarisi oldukça etkileyici olan devasa katedralin hem içi hem de dışı mutlaka görülmeli.

12- Vaci Caddesi

vaci utca

Merkezde, Deak Ferenc ter’de bulunan Vaci caddesi şehrin en işlek yeri. Alışveriş yerleri, mağazalar, restoranlar ve birçok dükkanın bulunduğu caddenin sonu Elizabeth Köprüsü’ne çıkıyor.

13- Terror House

budapeşte terör evi müzesi

Terör Evi Müzesi’nde 20. Yüzyılda Macaristan’ı yöneten faşist rejimler hakkında sergiler düzenliyor. Bina eskiden dönemin faşist partisinin il merkeziymiş. Daha sonra Macaristan Devlet Güvenlik Hizmetleri tarafından bir cezaevi ve işkence yeri olarak kullanılmaya başlanmış.

Zemin kattaki bazı cezaevi hücrelerini gezmek mümkündür. Sergi ise hem rejimler hem de işkence gören kurbanlar hakkında bilgiler içeriyor.

14- Margaret Adası

Şehir merkezinde huzurlu ve doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz harika bir ada. Tuna nehri üzerinde bulunan parka 4-6 tramvay hattıyla ulaşmak mümkün. Parkın oldukça uzun bir koşu ve yürüyüş parkı mevcut. Ayrıca güzel havalarda herkes piknik için burayı değerlendiriyor.

15- Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad

Budapeşte gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken kale ilk olarak karton ve ahşaptan inşa edilmiş. 1900’lerin başında taş haline getirildikten sonra daha da etkileyici bir hal alarak festival ve etkinliklerin yanı sıra Macar Tarım Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Girişi ve uzaktan görünümüyle kendinizi masallardaki şatolarda hissettirmenizi sağlayacak.

16- Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

tuna kıyısı ayakkabılar

Dönemin faşist partisinin kurbanlarına adanan heykellerin fikri Macar heykeltıraş Gyula Pauer’e ve arkadaşı Can Togay’a aittir. Anıtta yaklaşık 40 metrelik bir sıra oluşturan 60 çift demir ayakkabısı bulunuyor. Nehre doğru vurulan kurbanlar ayakkabısını çıkartmak zorunda kaldı çünkü o zamanlar ayakkabılar değerli eşyalardı.

17- Szimpla Kert

szimpla kert

Harabeye dönüşen eski binalarda kurulan ruin barlara öncülük eden Szimpla Kert, şehrin her döneminde ve saatinde doludur. Eğer vaktiniz yoksa ve sadece bir ruin bar ziyaret edecekseniz bu kesinlikle Szimpla Kert olmalı. İlginç ve eşsiz süslemelere sahip bar 2 katlı fakat kaç tane odası olduğunu sayamadım. Fotoğraf çekmeye meraklıysanız burada uzun süre geçireceğinize eminim.

18- Rudas Kaplıca

rudas bath

Tuna Nehri’nin hemen kıyısındaki kaplıcanın Türk hamamı bölümü de bulunuyor. İçi oldukça büyük olan kaplıcada sarayı andıran uzun sütunların arasında sıcak suya girmek mümkündür.

Kaplıcanın bir de Tuna Nehri’nin hemen kıyısında açık alanı mevcut. Açık alanda sıcak suya girerken şehrin manzarasını izlemek sizi rahatlatacak.

19- Opera Binası

opera budapeşte

1884’te yapılan tarihi Opera Binası, Andrassy Caddesi üzerinde yürürken dikkatinizi fazlasıyla çekecek. Binanın dışında Ferenc Erkel’in (Macar Ulusal Marşı’nın bestecisi) heykeli bulunuyor.

1200 koltuklu opera dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Eğer bu harika operada bir şov izlemeye karar verdiyseniz çok fazla para ödemenize gerek yok ancak yer bulmanız zor olabilir.

20- New York Cafe

new york cafe

Budapeşte, tarihsel olarak iyi mimariye sahip yapıtlara ev sahipliği yapar ve New York Café bunlar arasında en güzellerinden biridir. Yapısıyla etkileyici bölümünün restorana çevrilmesiyle ziyaretçi akınına uğruyor. Fiyatlar normalin biraz üzerinde. Ayrıca çoğu zaman yer bulunmuyor. Eğer yemek için gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızda fayda var ancak birşeyler içip kısa vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız girişte şansınızı deneyebilirsiniz.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Yukarıda görmüş olduğunuz yerler çoğu blogda bulabileceğiniz, turistlerin akın ettiği, mutlaka gidilmesi gereken Budapeşte Gezilecek Yerler listesi. Ben size biraz daha sıra dışı ipuçlar vermek istiyorum.

1- Cat Cafe & Zoo Cafe

cat cafe budapeşte
Cat Cafe

Kedilerle aranız iyiyse tam size göre bir kafe var: Cat Cafe. Sık sık uğradığım bu kafe kedi dolu. Sahipleri kediler için bir platform oluşturmuş. Ziyaretçiler de içeride kahvesini veya birasını yudumlarken kedileri sevebiliyor. Oldukça bakımlı olan kediler çok da cana yakın. Hem de şehrin merkezinde, Aziz Stefan Katedrali’nin arka sokağında.

zoo cafe budapeşte
Zoo Cafe

Şimdi bunun bir tık üst seviyesini düşünelim: Zoo Cafe. Burada belki de daha önce hayatınızda görmediğiniz hayvanları sevme şansınız var. Papağan, hamster, yılan, sincap ve daha fazlasının yer aldığı kafede istediğiniz zaman görevliye söyleyip istediğiniz hayvan dostumuzu kafesinden çıkarttırıp sevebiliyorsunuz.

2- For Sale Pub

for sale pub

Şehirdeki favori barlarımdan bir tanesi. Yerleri samanla kaplı, duvarları ve tavanı ise kağıtlarla. Burayı ziyaret eden turistler kağıtlara notlar yazarak barda herhangi bir noktaya asıyor. Kağıtların tavandan sarkması içeriye harika bir atmosfer katmış durumda. Ayrıca yemekleri de çok lezzetli.

3- Fogashaz & Instant

fogashaz

Eskiden ayrı iki bar olan Fogashaz ve Instant geçtiğimiz yıllarda birleşti. Ruin bar konseptindeki bu barlar, birçok odaya sahip. İlk gittiğinizde içeride kaybolacağınıza eminim. Gece her bölümünde farklı bir müzik türü çalıyor. Bir katta karaoke söylerken yan taraftaki bölümde çılgınlar gibi hiphop dansı edebilirsiniz. Yani kendi zevkinize uygun birşey bulmamanız imkansız. Hafta sonları geç saatlerde içeride adım atacak yer bulamayacaksınız! Diğer ruin bar & club’lar:

 • Hellobabybar
 • Szimpla Kert
 • EllatoHaz
 • Kuplung
 • Corvinteto
 • Ankert
 • Grandio

4- Manzara Meraklılarına: 360 Bar, Raqpart ve Balna Terasz

Zincirli Köprü’nin hemen yanında yer alan Raqpart benim favorim. Nehrin kenarındaki şenzlonglarda veya masalarda oturarak güzel bir kokteyl eşliğinde hem köprü, hem Tuna Nehri hem de Buda Kalesi manzarasını karşınıza alabilirsiniz. 360 Bar, en üst katta şehrin panoramik manzarasını sunuyor. Balna Terasz ise yine Tuna Nehri kıyısındaki güzel manzaraya sahip barlardan biri.

5- Kossuth Ter

Öğrencilik dönemimde vazgeçilmez yerlerimizden biriydi burası. Parlamento Binası’nın muhteşem ışıklandırmasının ve Tuna Nehri’nin ihtişamlı görüntüsünü izlemek için akşam saatlerinde bir şişe şarabınızı alıp M2 ile Kossuth Ter durağında inin. Metrodan çıktıktan sonra karşıya geçerek merdivenlerde kendinize oturmak için bir yer bulmanız yeterli olacak. Harika manzaranın keyfini çıkarın!

6- Red Ruin

Budapeşte’nin tek komünizm temalı barı. Tarihle eğlenceli bir şekilde dalga geçmekten korkmayan barın içinde komünizm ile alakalı harika fotoğraflar ve karikatürler var.

7- Gozsdu Udvar

Gozsdu Udvar

Özellikle cuma ve cumartesi akşamları adım atılacak yerin bulunmadığı, hareketli cadde. Bu bölgede bulunan barlar gençler tarafından sıkça tercih ediliyor. Akşam saatlerinde güzel bir atmosfere bürünen caddenin atmosferini görmenizi öneririm.

8- Liberty Köprüsü

liberty köprüsü

Akşam ışıklandırmayla muhteşem bir görüntüye sahip olan 9 köprüden bir tanesi. Köprü üzerinde yürüyüş yaptıktan sonra güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Budapeşte gezilecek yerler listesine almaya değer.

9- Akvaryum

Deak Ferenc ter’de bulunan Akvaryum barda zaman zaman ünlü sanatçılar sahne performansı sergiliyor. Ayrıca barın hemen yanındaki havuzun çevresinde gençler genellikle toplanıp müzik eşliğinde eğlenir. Burası bir yere geçmeden önce genellikle buluşma noktasıdır.

10- Romai Part

Tuna Nehri’nin kıyısında şezlonglarda oturup geleneksel tatları denemeye ne dersiniz? Müzik eşliğinde keyifli manzaranın tadını çıkarmak için Romai Part’a gidebilirsiniz.

Yakın zamanda Budapeşte’ye gidecekseniz konaklamayla ilgili tüm tavsiyelerimizin yer aldığı Budapeşte’de nerede kalınır yazımıza göz atın.


2 YORUMLAR

 1. Bizde Budapesteyi cok sevdik. Gitmeden once Budapestede lokal turk rehber Bulent  e ulastik. Internette budapeste.net diye yazinca hemen cikiyor.
  Aile  ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek birde sehiri gercekleriyle ogrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 euroya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 85 euroya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi😄. Ustelik bize ait rehberimiz vardi. Kalvinterdeki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; cf dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi.

  Kesinlikle hos sehir

 2. Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir ; Budapeste.

  Gitmeden once Budapestede lokal turk rehber Bulent e ulastik. Internette budapestetur diye yazinca hemen cikiyor turk rehber olarak.
  Aile ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek birde sehiri gercekleriyle ögrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 euroya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 80 euroya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi😄. Ustelik bize ait rehberimiz oldu. Kalvinterdeki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; CF dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi. Pegasusta zaten indirimliydi. Bir vizeye verdigim paraya acidim.
  Yoksa ucuz sehir tadini cikartin….

  Ayca&Demir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here