Ana sayfa Konaklama Rehberi BlaBlaCar Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli Mi?

BlaBlaCar Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli Mi?

BlaBlaCar, araç sahiplerinin yolculuklarını yalnız geçirmemesi ve masrafları paylaşması amacıyla, aynı yöne giden kişileri aracına alması ve yolculuğu beraber geçirmesini sağlayan uygulamadır.

blablacar nedir

BlaBlaCar’a araç sahipleri üye olur ve gideceği destinasyonu, aracında ne kadar boş yer olduğunu, toplam masrafı ve diğer detayları bir ilan niteliğinde girer. Seyahat eden yolcular ise ilanları kontrol edip uygun tarih ve saatlerde boş koltuk bulduğu takdirde araç sahibine istek gönderir. Eğer araç sahibi yolcuyu onaylarsa belirledikleri bir noktada buluşurlar ve daha önce belirtilmiş olan ücret yolcu tarafından araç sahibine ödenir. Böylece araba sahibi kişi hem yalnız seyahat etmemiş olur hem de masrafları paylaşmış olur. Yolcu ise araba konforuyla uygun bir fiyata seyahat eder.

BlaBlaCar sadece araba sahiplerini ve yolcuları bir araya getirir. Sanal bir uygulamadır. Couchsurfing gibi düşünebilirsiniz. Eğer aklınızda bir yere seyahat etmek varsa otobüs biletlerinden önce BlaBlaCar’ı kontrol etmenizi öneririm.

BlaBlaCar Referans Sistemi

BlaBlaCar’da referans sistemi mevcut. Yukarıdaki adımları izleyip yolculuğunuzu tamamladıktan sonra sürücüye puan verebiliyorsunuz. Aynı şekilde sürücü de size puan verebiliyor. Çıkan oylama sisteminde sürücünün güvenli araç kullanıp kullanmadığını, yolculuğun nasıl geçtiğini, beklenilen gibi olup olmadığını soran soruları cevaplayıp kendi özel yorumlarınızı da ekleyebilirsiniz.

blablacar referans

Referans sistemi oldukça önemli. Daha önce tanımadığınız birinin arabasına bineceksiniz. Bu yüzden kişinin önceki yorumlarını incelemenizde fayda var. Eğer negatif yoruma sahip bir sürücü ise, hiç bulaşmamanız daha risksiz olacaktır.

Aynı şekilde araba sahibi olarak yolculara da puan verebilirsiniz. Örneğin; yolculuk esnasında çok rahatsız ediciydi, temiz değildi vs. tarzında yorumlar sıkça yapılıyor. Sorunsuz yolculuk geçiren sayısı çok daha fazla tabi ki.

Tavsiye: Daha önce araç sahibi veya yolcu hakkında yorum yapmış kişilere mesaj atarak yolculuk deneyimlerinin nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Bu size fikir verir.

BlaBlaCar Güvenli Mi

BlaBlaCar sizi “yolculuğunu paylaş” mottosuyla yola çıkan bir firmadır. Yolcular ile araç sahiplerini bir araya getirir. Her ne kadar güvenli ibaresini sıkça kullansalar da bu konuda bir garanti verilemez. Siteye üye olan araç sahibinin veya yolculunun nasıl bir insan çıkacağını kimse bilemez. Ancak yukarıda bahsettiğim referans sistemi sayesinde BlaBlaCar oldukça güvenlidir. Örneğin 20-30’dan fazla pozitif yoruma sahip, hiç negatif yorum almamış bir araç sahibinden herhangi bir zarar gelmeyeceği aşikardır.

Genel olarak uygulama güvenlidir ve kesinlikle tavsiye ederiz. Ancak şans faktörüyle karşınıza nasıl bir insan çıkacağını bilemeyiz. Bu konuda biraz araç sahibi hakkında araştırma yapmanızı öneririz.

blablacar nasıl kullanılır

BlaBlaCar Deneyimi

BlaBlaCar’ı yurtdışında iki üç kere kullandım. Bunlardan biri Odessa’dan Kişinev’e olan yolculuğumdu. Gidişte otobüsle gittim, dönüşte BlaBlaCar kullandım. Otobüs ile yolculuk 5.5 saat sürüyordu ve yaklaşık 50 TL ödedim. Dönüşte BlaBlaCar’ı kontrol ettiğimde tam da aradığım saatte bir yol arkadaşı gördüm. Ücret 10 TL yazıyordu. Kendisine istek attığımda kabul edip şu mesajı gönderdi: Ücret 10 TL yazıyor fakat 40 TL talep ediyorum. (İngilizce bilmiyordu ancak translate ile anlaştık)

Düşündüğümde otobüsten daha ucuza, daha kısa sürede ve araba konforuyla seyahat etmek daha mantıklı geldi. 3.5 saatte Kişinev’den Odessa’ya geldim. Şoförün 40+ pozitif yorumu vardı ve araç tamamen doluydu. Yani benim gibi 4 kişi daha almıştı arabaya. Biraz şoförü araştırdığımda her gün aynı yolu gidip geldiğini ve bu işten para kazandığını öğrendim. Hem şoför için, hem de yolcular için karlı bir durum aslında. Sorunsuz bir şekilde Odessa’ya döndük ve birbirimize pozitif yorum bıraktık.

Daha fazla deneyim için BlaBlaLife adlı kategoriye bakabilirsiniz.


1 YORUM

  1. Bende uzun zamandır otobüs yerine blablacar uygulamasını kullanıyorum hem gideceğim yere daha kısa sürede varıyorum hemde otobüse göre daha rahat oluyor. Yazı gayet bilgilendirici olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here