Ana sayfa Gezilecek Yerler Amsterdam’dan Ne Alınır? Amsterdam Alışveriş Rehberi

Amsterdam’dan Ne Alınır? Amsterdam Alışveriş Rehberi

Hollanda’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan Amsterdam, aynı zamanda ülkenin başkenti. Rengarenk görüntüsüyle insanı büyüleyen lale bahçeleri ve nostaljik yel değirmenleriyle hafızalarda yer eden şehir kültürel açıdan da oldukça zengin. Tüm kenti kaplayan kanallar ve bu kanalları birleştiren çok sayıdaki köprüyle enfes bir görsel şölen sunan şehir, yıl boyunca çok sayıda kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.

Kenti ziyaret eden turistler, kanallar ve onları birleştiren köprüler arasında dolaşmaktan ve kentin tarihi simgelerini görmekten büyük keyif alıyorlar. Müzeler, galeriler ve parkların yanı sıra Amsterdam’da bulunan tasarım butikleri, büyük AVMler, popüler pazarlar da alışveriş seçenekleriyle ilgi çekiyor.

BAŞLAMADAN ÖNCE: Eğer Amsterdam seyahatinizde nerede kalacağınıza henüz karar vermediyseniz, tüm ipuçlarını sunduğumuz Amsterdam’da nerede kalınır yazımıza göz atabilirsiniz. 

Amsterdam’ın nesi meşhur?

Amsterdam seyahatlerinin vazgeçilmez rutinlerinden birisi de elbette alışveriş yapmak. Çok sayıda hediyelik ürün bulabileceğiniz kent hem sabit mağazaları hem günlük kurulan pazarları hem de büyük alışveriş merkezleriyle Amsterdamda ucuz alışveriş yapabilmek için de oldukça fazla imkan sunuyor. 

Seyahat öncesi Amsterdam’ın nesi meşhur konusunda biraz araştırma yaparak tatil sürecinizde hem Amsterdam’da ucuz alışveriş fırsatlarını değerlendirebilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu düşünceyle yola çıkarak sizin için Amsterdam’dan getirilecek şeyler ve hediyelik eşyalar konusunda bir rehber hazırladık. Başlıklar halinde inceleyebileceğiniz Amsterdam alışveriş rehberinde Amsterdam’dan getirilecek şeyler olan gerek kişisel eşyalar gerekse hediyelik eşyalar yer alıyor. 

Amsterdam’dan Hediyelik Ne Alınır?

Amsterdam’dan getirilecek şeyler kentin simgelerine ait biblolardan yiyecek malzemelerine, seramik hediyeliklerden lale soğanına kadar değişen seçenekleriyle oldukça zengin.

Tahta Ayakkabılar

amsterdam tahta ayakkabılar

Amsterdam’da hemen her yerde ve her türlü formuyla karşınıza çıkacak en popüler hediyelik eşya tahta ayakkabılar. Ülkenin 800 yıllık geleneğinin simgesi olan bu ayakkabıların orijinalleri söğüt ağacından yapılıyor ve Clog/Klompen adıyla biliniyor. Tamamen el işçiliği ile üretilen ayakkabılar geçmiş yüzyıllarda günlük hayat içinde kullanılmış olsa da günümüzde sadece simgesel olarak büyük değer taşıyor. Dilerseniz esas malzeme olan ağaçtan yapılmış olanlarını dilerseniz de seramikten üretilmişleri hediyelik olarak düşünebilirsiniz.   

Peynir

amsterdam'dan ne alınır peynir

Özellikle peynir tutkunlarının favorisi olan Hollanda peynirleri kentin her noktasında satılıyor. Farklı lezzetleri ve hazırlama teknikleriyle çeşitlenen peynir türleri arasından siz de damağınıza uygun pek çok lezzet yakalayabilirsiniz. Gouda, Edam, Parrano, Maasdam, Roomano ve Leyden gibi en bilinen peynir çeşitlerinden size hitap edenleri sevdiklerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Kalverstraat caddesinde bulabileceğiniz Cheese & More peynir mağazasında çok sayıda çeşit bulabilirsiniz. Veya yerel marketlerden de uygun fiyatlı ve vakumlu paketlenmiş peynir çeşitleri satın alabilirsiniz.

Porselen ve Seramik Eşyalar

amsterdam'dan ne alınır porselen

Özellikle Delft işaretli olan porselenler, şehrin güneyindeki porselen fabrikalarıyla öne çıkan Delft kasabasında üretiliyor. Özellikle Delft Blue (Delft Blauw) sertifikalı olan mavi beyaz porselenler tüm dünyada beğenilen ve en popüler olan Delft ürünleri olarak çok fazla talep görüyor. Kenti gezerken porselen ve seramik hammaddeden üretilmiş yel değirmeni veya ayakkabı bibloları gibi sempatik hediyelikleri de satın alacak tonla mağaza görebilirsiniz. Amsterdam’ın simgesi olan bir objenin porselenden imal edilmiş halini sevdikleriniz ve kendiniz için değerli bir hatıra olarak satın almayı düşünürseniz Delft porseleni kesinlikle iyi bir tercih olacaktır.

Lale Soğanı

amsterdam laleleri

Hollanda ve Amsterdam’da çiçek mevsimi geldiğinde çok sayıda lale soğanıyla renklenen park ve bahçeler, tüm dünyaya görsel bir şölen sunuyor. Şubat ayından sonra ekilmeye ve yetiştirilmeye başlanan laleler olgunlaşarak büyüyor ve nisan, mayıs ayları boyunca da verilen bu emeğin karşılığı olarak muhteşem bir tabloya dönüşerek nefes kesiyor. Durum böyle olunca da ülkeyi simgeleyen bu naif güzellikteki çiçekler hediyelik eşya olarak da akla ilk gelen şeylerin başında yer alıyor. Çeşit çeşit seçenekle satışa sunulan ve esas vatanı sayılan ülkemizin ikliminde de muhteşem sonuçlar veren lale soğanları sevdikleriniz için de harika bir sürpriz olabilir.

Stroopwafels (Hollanda Waffle’ı)

amsterdam'dan ne alınır hollanda waffle'ı

Stroopwafels dünya çapında Starbucks’ta satılıyor. Çoğu Starbuckslarda görmüşsünüzdür. Ancak emin olun ki Hollanda’dan alacağınız bu waffle, Starbucks’ta denediklerinizden çok farklı. Birazını eve götürmek veya sevdiklerinize hediye olarak almak istiyorsanız kolay taşıma için teneke kutularda olanları süpermarket Albert Heijn’den alabilirsiniz. Daha el yapımı bir şey için yerel pazarları ziyaret edebilirsiniz. Yerel pazar önerilerimiz yazının devamında yer alıyor.

Küçük Hediyelikler

amsterdam hediyelik eşya

Amsterdam’dan hediyelik alışverişi yapmak için çok fazla vakit ve para harcamak istemeyen okuyucularımız hemen her yerde olduğu gibi Amsterdam’da da bulunabilen minik hediyelik eşyaları tercih edebilirler. Buzdolabı süsü olarak kullanılan rengarenk magnetler, seramik veya porselenden yapılmış ufak tefek biblolar, lale, ayakkabı veya yel değirmeni şekli verilmiş anahtarlıklar, kalem ve not defterleri, harita baskılı tişörtler veya seramik kupalar hediyelik olarak hem yer kaplamadıkları hem de ucuz oldukları için daha ilgi çekici olabilir. Ayrıca Amsterdam’ın dünyaca ünlü futbol takımı Ajax’ı simgeleyen, her yerde kolayca bulabileceğiniz pek çok ürünü de özellikle spor ve futbol seven dostlarınıza hatıra olarak götürebilirsiniz. 

Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Turistleri Amsterdam’da alışveriş konusunda cesaretlendiren bir diğer detay da araç trafiğine kapalı çok sayıda yayalaştırılmış cadde olması elbette. Hem bu caddelerde hem de alışveriş konusunda öne çıkan çeşitli noktalardan kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. De 9 Straatjes, Damrakstraat, Kalverstraat, Leidsestraat, P.C. Hooftstraat, Nieuwendijk size önereceğimiz caddelerden birkaçı. Eğer alışveriş merkezlerine ve yerel marketlere de bakmak isterseniz Dam Meydanı çevresinde bulabileceğiniz De Bijenkorf ve Magna Plaza ile Kalvertoren’i Amsterdam’ın en çok seçenek sunan alışveriş merkezleri olarak önerebiliriz.

amsterdam çiçek pazarı

Amsterdam’da ucuz alışveriş imkanı sunan pazarları da gezerek rengarenk hediyelikler ve keyifli ürünleri bütçenizi üzmeyecek fiyatlara satın alabilirsiniz. Hediyelikler ve kıyafet için Albert Cuypmarkt, lale soğanı ve küçük hediyelik eşyalar için de Bloemenmarkt adını taşıyan Çiçek Pazarı’nı gezebilirsiniz. Yerel ürünler ve yiyecek çeşitleri için Dappermarkt pazarına uğrayabilir veya Albert Heijn ya da Hema gibi lokal marketleri tercih edebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here