Ana sayfa Gezilecek Yerler Almanya Gezilecek Yerler

Almanya Gezilecek Yerler

Almanya, Avrupa kıtasının otantik ve heyecan verici tatil imkanı sunan ülkelerinden biri. Ülkedeki gelişmiş karayolları ağı ve demiryolları sayesinde ister araç, isterseniz de trenle şehirler arasında kolayca geçiş yapmanız mümkün. Her şehrinde fazlaca Türk vatandaşının yaşadığı ülkede tarihi ve kültürel açıdan görülmesi gereken yer sayısı oldukça fazla.

Doğası ve manzaralarıyla da bilinen Almanya, Ren ve Mosel nehirlerinin güzel vadilerinden Bavyera Alpleri’nin görkemli dağlarına, Konstanz Gölü’nün muhteşem kıyılarından birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapar.

Yakın zamanda Almanya seyahati planlıyorsanız, burada sizin için gitmeniz gereken en güzel 10 şehri bulacaksınız.

Almanya gezilecek yerler yazımızda neler var?

Berlin

berlin almanya gezilecek yerler

Başkent Berlin tahmin edeceğiniz üzere listemizin başında yer alıyor. Berlin, alışveriş ve eğlence için tercih edildiği kadar mükemmel yemek deneyimleri sayesinde de popüler olduğu için Avrupa’nın en dinamik ve canlı şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Berlin aynı zamanda Avrupa’nın en iyi kültürel yerlerinden biri olarak kabul edilir. Müze Adasında keşfedilmeyi bekleyen sayısız mükemmel sanat galerisi ve müze bulunuyor.

Müzeler veya sanat galerileri kapandıktan sonra geceleri yapılacak eğlenceli şeyler arasında; ünlü Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserlerinin tadını çıkarmak, Berlin Operası’nın gösterisine katılmak, Brandenburg Kapısı gibi ünlü simge yapıların bulunduğu Mitte Bölgesi’ndeki ilgi çekici caddeleri gezmek veya meşhur Berlin gece hayatının tadını çıkarmayı sayabiliriz. Gezmek isteyeceğiniz diğer yerler arasına, Mitte bölgesinden biraz daha sessiz olan Charlottenburg ve Zooloji Bahçesi de dahil olmak üzere birçok hoş park ve bahçeyi sayabiliriz.

Konaklama bilgileri için Berlin’de nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Münih

münih, almanya gezilecek yerler

Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Münih, ülkenin kültürel ve politik yapısını şekillendirmede önemli bir role sahip. Münih denildiği zaman akla ilk olarak OktoberFest gelir. Dünyanın birçok ülkesinden sadece bu etkinlik için ziyaret edilen Münih, en fazla ziyaretçiyi de festival ayında elde eder.

Şehrin büyük ve açık meydanı Marienplatz çevresinde birçok eğlence mekanı bulunur. Meydan çevresinde yürüyüş turu yaparak belediye binaları dahil olmak üzere, tarihi orta çağa kadar uzanan eski yapıları keşfedebilirsiniz.

Nehir kıyılarındaki yerlerin yanı sıra parkları ve yeşil alanları da ziyaret ettiğinizden emin olun. Bunlardan en popüler olanı, dünyanın en büyük kent parkı İngiliz Bahçesi’dir.

Konaklama bilgileri için Münih’te nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Köln

köln, almanya gezilecek yerler

Köln, yapısını korumayı başarmış eski Alman şehirlerinden biridir. Aslen Romalılar tarafından yerleşik yer olarak kullanılan Köln, yüzyıllar boyunca önemli bir dini merkez olarak kabul edilmiş. Bu zamanlarda ziyaretçilerin gidebilecekleri en iyi yerler; Köln Katedrali de dahil olmak üzere 12 klasik eski kilisedir.

Bu muhteşem yapıları ve çevresindeki eski ticaret evlerini keşfetmek için saatler harcamak gerekebilir. Ayrıca şehir sanat galerileri, butik dükkanlar ve modern kafelerle doludur. Köln’de yapılacak diğer eğlenceli şeyler arasında antik Roma kalıntılarını, görkemli Barok saraylarını, sayısız müze ve sanat galerisini keşfetmek yer alıyor.

Köln aynı zamanda şehrin içinden geçen Ren Nehri üzerindeki konumuyla Almanya’da popüler bir yer olmaya devam ediyor. Nehir kenarında yapılacak yürüyüşler Köln’de güzel anılar bırakmanıza yetebilir.

Konaklama bilgileri için Köln’de nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Frankfurt

frankfurt

Frankfurt uzun zamandır Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehir Main Nehri üzerinde bulunmaktadır. Öne çıkan yerler arasında; şehir meydanı Römerberg, ortaçağdan kalma eski binaları, butik mağazalar ve açık havada yemek seçenekleri olan mükemmel kafe ve restoranlar yer almaktadır. Bu meydan ayrıca Eski Belediye Binası (Altes Rathaus) ve çok sayıda eski kilise de dahil olmak üzere tarihi binalara ev sahipliği yapıyor.

Frankfurt ayrıca Almanya’nın önde gelen ticaret merkezlerinden biri. Finans bölgesi, şehre “Mainhattan” adını kazandıracak kadar gökdelene sahip. Şehir, Frankfurt Kitap Fuarı da dahil olmak üzere uluslararası büyük fuarlara ev sahipliği yapıyor.  Dünya Kültürleri Müzesi ve Antik Heykeller Müzesi günlük gezide değerlendirilmesi gereken yerler.

Konaklama bilgileri için Frankfurt’ta nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Hamburg

hamburg

Almanya’nın en kuzeyindeki harika şehir Hamburg, ülkenin en büyük ikinci kenti. Şehir ülkenin en önemli limanı olan Kuzey Denizi’ne kısa bir mesafede bulunan Elbe Nehri’nin üzerinde kuruludur. Ziyaretiniz esnasında gittikçe artan sayıda yolcu gemisi ve her boyutta yük taşıyan gemiler göreceğinize emin olabilirsiniz.

Hamburg şehir merkezinin ise ayrı bir güzelliği var. Şehri keşfetmeye farklı mimarisi ve eski evleri ile ünlü olan Deichstrasse caddesinden başlayabilirsiniz. Burada güzel köprüler  ve kanalların uyumunu göreceksiniz. Eğer daha fazla vaktiniz var ise Uluslararası Denizcilik Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli.

Konaklama bilgileri için Hamburg’da nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Dresden

dresden

Almanya’nın Çek Cumhuriyeti sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıktaki konumu sayesinde popülerleşen Dresden, Doğu Avrupa’yı da keşfetmek için mükemmel bir üstür. Dresden; verimli toprakları, güzel ortamı, ılıman iklimi ve önemli Avrupa ticaret yollarına erişimiyle biliniyor. Ülkemizden düzenlenen Orta Avrupa turları genelde Budapeşte, Prag ve Viyana’yı kapsasa da Dresden de oldukça yakın olduğu için genellikle ziyaret ediliyor.

Dresden’in ünlü katedrali Frauenkirche, 1700’lerde Avrupa’nın en güzel Barok kilisesi olarak kabul edilmişt ancak 1945’te yıkıldı. Ancak, şehir sakinleri yıkılan katedralin her yerini dikkatlice korudu ve sonunda kilise eski ihtişamına geri döndürüldü. Görülmesi gereken bu katedralin yanı sıra kentin ana meydanı Neumarkt, müzeler ve sanat galerileri de mutlaka ziyaret edilmeli.

Konaklama bilgileri için Dresden’de nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Hannover

hannover

Hannover şehri, Leine Nehri üzerinde konumlanır.Üniversite eğitimi, müzik ve tiyatro için önemli bir merkezdir. Sanat ve eğitimin dışında eğlenceli bir şehir deneyimi yaşamak isteyenler için Almanya’da görülmeye değer bir yer. Aynı zamanda, dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Oktoberfest Hannover’da da düzenlenir.

Geniş parkları ve bahçeleri, Hannover’ın en güzel yönleridir. Şehri yürüyerek keşfetmek oldukça kolay. Şehir Meydanı (Altstadt) ve Kröpcke, birçok turistik mekana yürüme mesafesinde. Ülkenin en önemli insan yapımı su yolu olan Mittelland Kanalı’nın kıyılarında da gezinmeyi ihmal etmeyin.

Konaklama bilgileri için Hannover’da nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Düsseldorf

düsseldorf

Düsseldorf bir üniversite şehri olarak bilinse de ülkenin sanat ve moda merkezi olarak da kabul ediliyor. Şehrin hareketli yapısını çevreleyen park ve bahçeleri insanlara adeta nefes aldırıyor.

Önemli bir kültür merkezi olan Düsseldorf, uluslararası tanınmış müzelerden küçük sanat galerilerine kadar her şeyi kapsayan 100’den fazla önemli yere sahiptir. Bu turistik mekanlar, şehrin Ren’deki konumu ve harika nehir kenarı yürüyüş yolları ile Düsseldorf’u öne çıkarıyor.

Konaklama bilgileri için Düsseldorf’ta nerede kalınır yazısına göz atmayı unutmayın.

Leipzig

leipzig

Geleneksel pazarları ile ünlü olan Leipzig, Almanya seyahat programınıza dahil etmeye değer bir yerdir. Ayrıca Avrupa’da yaşamak için en ideal şehirler arasında sıkça gösterilir.

Leipzig günümüzde kültürel yapısıyla Almanya’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi. Güzel tarihi mimarisine ek olarak, yürüyüş yapabileceğiniz yeşil alanlar ve botanik bahçeler de huzuru bulmanıza yardımcı olabilecek seviyede. Alışveriş yapmak ve güzel Alman yemekleri tadımı için birçok güzel restoran bulabilirsiniz.

Görülmesi gereken yerler arasında Milletler Savaşı Anıtı ve yakınındaki Eski Belediye Binası yer alıyor. Leipzig’in tarihi Pazar bölgesine de göz atmayı unutmayın.

Bremen

bremen

Weser Nehri üzerinde bulunan Bremen, Almanya’daki en büyük liman ve deniz ticaret merkezlerinden biridir.  Bremen ayrıca uzun zamandır önemli bir kültür merkezi olmuştur ve sayısız ilgi çekici yerlere sahiptir.

Kentin kültürel takvimindeki önemli etkinlikler arasında, ülkenin en büyük lunaparkındaki 1036’dan beri sürekli olarak gerçekleşen Freimarkt ve Uluslararası Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası konserleri yer alıyor.

Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Eski Kent Meydanı (Altstadt) ve Bremen’in birçok güzel parkını sayabiliriz.

Almanya’nın En Güzel Köyleri

Almanya’nın şehirleri dışında güzel fotoğraflar çekmek, orta çağdan kalma yerleri gezmek ve masalsı şatoları görmek için bu köyleri de görmek isteyebilirsiniz. İşte Almanya’nın en güzel köyleri:

 • Ramsau
 • Rothenburg ob der Tauber
 • Ahrenshoop
 • Schiltach
 • Meissen
 • Miltenberg
 • Sieseby
 • Rüdesheim am Rhein
 • Meersburg
 • Quedlinburg
 • Dinkelsbühl

Almanya’da hakkında tüm bilgilerin yer aldığı Almanya kategorimize dönebilirsiniz. İyi seyahatler!


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here