Ana sayfa Konaklama Rehberi AirBnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi? Tüm Bilgiler 2020

AirBnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi? Tüm Bilgiler 2020

Son zamanlarda popülerleşmeye başlayan Airbnb, kısa dönemli ev kiralamanın en kolay yoludur. Sizi direkt olarak ev sahibiyle bir araya getirir. Ev sahibi, evin tamamını veya bir odasını kiralayabilir. Tüm rezervasyon işlemleri web sitesi veya uygulama üzerinden tamamlanır. Daha sonra ev sahibiyle ziyaretçi buluşur.

Airbnb.com üzerinden hizmet veren sitenin Türkçe dil hizmeti de bulunmaktadır. Eğer evinizin boş bir odasını veya tamamını kiralamak istiyorsanız üyeliğinizi doğrulayarak ilan açabilirsiniz. Veya seyahat ettiğiniz yerde bir yerel gibi yaşamak isteyebilir, bunun için ev kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kimi zaman yabancılarla aynı evi paylaşarak bir odada konaklayabileceğiniz gibi kimi zaman da komple evin sizin olacağı seçeneği tercih edebilirsiniz. Nasıl kullanıldığıyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda vereceğim. Öncelikle biraz AirBnb’nin nasıl ortaya çıktığına bakalım.

Airbnb Nedir?

AirBnb, ev sahiplerinin evinin bir bölümünü veya tamamını kiralamasını sağlayan, ev sahiplerini ve kiracıları bir araya getiren bir platformdur.

airbnb nedir

AirBnb, iki Amerikalı gencin maddi durumlarına katkısı olması amacıyla evlerinin bir odasını kiralamak istemeleriyle ortaya çıkmış bir projedir. Bu iki arkadaş evlerinin odasını oluşturdukları web sitesinden kiralar ve bu projeyi büyütür. Şimdi yüzlerce ülkeden binlerce ilan sistemde yer almaktadır. Sitenin ismi de air “bed and breakfast” konseptinden gelir.

AirBnb Nasıl Çalışır?

 • Ev sahibi evinin kiralamak istediği bölümlerinin fotoğraflarını çekerek ilan oluşturur.
 • Kiracı belirlediği tarihlerdeki uygun evleri arar ve tercih ettiği eve rezervasyon isteği gönderir.
 • İsteği gören ev sahibi rezervasyonu onayladığı takdirde işlemler başlar. Herhangi bir sebepten dolayı reddedebilir. Bu tamamen ev sahibinin insiyatifine kalmıştır.
 • Ev sahibi rezervasyonu onaylayana kadar para AirBnb’de kalır.
 • Rezervasyon talebi onaylandıktan sonra evin açık adresi ve detayları kiracıya iletilir. Ev sahibi ve kiracı bu saatten sonra direkt olarak iletişime geçerek konaklama yerinde buluşur. (Bazen buluşmalarına bile gerek kalmaz.)
 • Konaklama işlemleri tamamlandıktan sonra para ev sahibine aktarılır.
 • Konaklama bittikten birkaç gün sonra hem ev sahibi hem de kiracı birbirlerinin profiline yaşadıkları deneyim hakkında puan ve yorum ekleyebilir.
 • Puanlama ve yorum sistemi oldukça önemlidir. Ev sahibinin alacağı bir olumsuz yorum, bir sonraki rezervasyonda kiracının tedirgin olmasına sebep olabilir.

AirBnb Nasıl Kullanılır?

AirBnb’yi kullanmayı iki açıdan ele alalım.

 • Nasıl ev/oda bulurum?

Üyeliğinizi tamamladığınızı varsayıyorum. Eğer henüz üye olmadıysanız aşağıdaki linke tıklayarak üye olup 150 TL bonus kazanabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYARAK ÜYE OL 150 TL BONUS KAZAN.

Giriş yaptıktan sonra, Airbnb ana sayfasına gidin. Konaklayacağınız yer, başlangıç bitiş tarihi ve kaç kişi olduğunuzu arama kutucuğuna girin.

Site daha sonra mevcut tüm listeleri çıkaracaktır. Eğer isterseniz tüm daire, tek kişilik oda veya paylaşılan bir oda aradığınızı veya maksimum ve minimum fiyatlandırma gibi isteklerinizi daha ayrıntılı olarak belirtebilirsiniz. Böylece aradığınız yeri bulmak daha kolay olacaktır.

airbnb nasıl kullanılır

Sizi ilgilendiren bir yer gördüğünüzde, bir sonraki adım için birkaç seçenek vardır:

 • Listenize ekleyin: Bir yeri beğendiniz ancak yine de kararsız mısınız? Burayı listenize ekleyin ve daha sonra kolayca bulup tekrar ziyaret edin.
 • Ev sahibi ile iletişime geçin: Herhangi bir sorunuz olduğunda ev sahibine direkt olarak mesaj atabilirsiniz. Ev sahibinizden ev hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, kendisiyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.
 • Rezervasyon isteği gönderin: Bir yerde karar kıldıysanız ev sahibine yeri sizin için ayırması adına bir istek gönderebilirsiniz. Bu sizi otomatik olarak kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz ödeme sayfasına götürür ve aynı zamanda ev sahibine kendiniz hakkında küçük bir mesaj yazabilirsiniz.

Ev sahibi rezervasyonunuzu onayladığı takdirde size ulaşacak ve eve ulaşım bilgilerini iletecektir. Ardından eve gidip konaklamaya başlayabilirsiniz.

 • Nasıl evimi/odamı kiralarım?

Bir hesabınızı oluşturduktan sonra, ana sayfaya gidebilir ve sağ üst köşede yer alan “Ev sahipliği yapın” ı seçebilirsiniz. Sizden, komple ev veya evinizin bir odası gibi alan ayrıntılarını belirtmenizin yanı sıra konumu ve maksimum kaç kişinin konaklayacağını belirtmeniz istenecek.

airbnb

Ardından evinizle ilgili detayları doldurmanız gerecek. Bu bölümden gecelik fiyatlandırmayı ayarlayabilir, ev hakkında genel bir bilgi yazabilir, olanakları listeleyebilir ve fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Fotoğrafçılık yeteneği bulunmayan kullanıcılar için Airbnb, evinizin profesyonel fotoğraflarını ücretsiz olarak çekecek bir fotoğrafçı ekibine sahiptir. Doğrulanmış bir e-posta adresi ve telefon numarası olan herkes bunu talep edebilir ancak hizmet her zaman mevcut değil.

Birisi evinizi gördükten sonra kiralamaya karar verdiğinde, konuk onayını tamamen kontrol edebiliyor olacaksınız.

AirBnb Ödeme Bilgileri

Airbnb’deki fiyatlandırma tamamen ev sahibi tarafından belirlenir. Ödeme seçenekleri değişir, ancak önemli kredi, borç ve ön ödemeli kartlar, PayPal ve Google Cüzdan’ı içerir.

Ev kiralarken şu ücretlerle karşılaşabilirsiniz:

Güvenlik depozitosu: Konuklar, ev sahibinin belirlediği bir güvenlik depozitosu ödemek zorundadır. Bu depozito evdeki eşyaları korumak amacıyla alınır.

Servis ücreti: Airbnb, konuklardan hizmet bedeli olarak ücretin % 6 – % 12 bölümünü tahsil eder.

Temizlik ücreti: Ev sahipleri, evin temizliği için bu ücreti alma seçeneğine sahiptir.

Airbnb Güvenilir Mi?

Airbnb’den evini kiralayanlar veya ev kiralamak isteyen hemen hemen herkesin aklına gelen ve tedirginliklerine sebep olan bir durum, uygulama güvenilir mi?

Ev kiralamak isteyenler için:

Airbnb’de ev kiralamak güvenlidir. Fakat bazı riskleri bulunur. Kesinlikle evde daha önce kaç kişinin kaldığı ve yorumları incelenmeli. Eğer evin puanı 4 yıldızın altındaysa bu evi çok değerlendirmemenizi öneririm.

Aklınıza gelebilecek bir diğer risk ise ev sahiplerinin evde kamera bulundurması. Özellikle yurt dışında birkaç evde bu durumla karşılaşan misafirler şikayetlerini dile getirdi hatta bazı büyük sitelerde bu durum haber oldu. Siz de evde kamera olup olmadığını “Airbnb evindeki gizli kameraları nasıl tespit edersiniz?” yazısından kontrol edebilirsiniz.

Eğer ev sahibinin yorumları iyiyse ve kalan kişiler genelde memnun kaldıysa, Airbnb gerçekten kullanışlı ve hayat kurtaran bir uygulama haline geliyor.

Evin bir bölümünü kiralayacaksanız evde yaşayacağınız diğer kişiyle olan iletişiminiz önemli. Bütçe dostu bir seçenek olsa da kiminle karşılaşacağınızı bilemediğiniz için belirli bir riski var.

Evini kiralamak isteyenler için:

Evini kiralamak isteyenler için de birkaç risk olsa da, yüzdesel anlamda büyük bir sorunla karşılaşma ihtimali az.

Evini kiralayanlar evde değerli bir eşya bırakmamalı. Airbnb’de otomatik onay sistemi var. Eğer eviniz konusunda şüpheleriniz varsa, otomatik onayı kaldırıp kiralamak isteyen kişinin profilini inceledikten sonra onaylayabilirsiniz. Profilde genellikle kişiyle ilgili yorumlar pozitif ise sorun yaşama ihtimaliniz daha az olacaktır.

Evde istenmeyen durumların yaşanması ihtimali de olabiliyor. Bu yüzden yine kiralayan kişinin profili önemli. Airbnb’de her kullanıcının kimlik onayı olması şart. Bu yüzden kiralayan kişinin kişisel bilgilerine erişebilirsiniz. Risk burada biraz daha az diyebiliriz.

Özet:

Airbnb’de hem kiralayan, hem de kiraya veren kişi için ufak tefek riskler var. Ancak karşılıklı güvenle bu sorunlar ortadan kaldırıldığında çok verimli bir konaklama yaşayabiliyorsunuz.

Şu ana kadar 40-50 aralığında Airbnb deneyimi yaşadım. Toplamda 2 kez sorunla karşılaştım. Bu sorunlar da ufak uğraşlar sonucunda çözüldü. Bu yüzden rahatlıkla kullanabilirsiniz diyebiliyorum.

Airbnb İndirim Kuponu

Airbnb’de indirim kazanmak için daha önce üye olmayan bir arkadaşınızı davet edebilirsiniz. Eğer arkadaşınız sizin aracılığınız ile üye olursa ve seyahat gerçekleştirirse, siz de belirli bir miktarda indirim kazanırsınız.

Airbnb seyahat kredisi ve indirimleri hakkında detaylı bilgi için Airbnb indirim kodu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılan bu uygulamada indirimli konaklamak sandığınızdan daha kolay.

İşe Yarar Bilgiler

Airbnb, hizmeti kullanan herkesi kontrol edemez. Ancak siteyi hem konuk hem de ev sahibi olarak başarıyla kullanmış milyonlarca insan var.

Sitenin sunduğu yorumları ve puanları kullanmak önemlidir. Airbnb’de ayrıca, siteyi ilk kez kullananlar için rehberlik edecek inanılmaz ayrıntılı bir yardım merkezi bulunmaktadır.

Eğer bir arkadaşınızı davet ederseniz ve arkadaşınız AirBnb’yi kullanırsa, AirBnb size seyahat kredisi verir. Aynı şekilde üye olduğunda ilk kez kullanım gerçekleştiren arkadaşınız da bonus kazanır.

Airbnb Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Airbnb açılımı nedir?

Airbnb özel oda ne demek?

Özel oda, herhangi bir evin size ait bir odasının kiralık olduğu anlamına gelir. Evin tamamı kiralık değildir. Ev paylaşımlıdır ve sadece bir odası size özel olacak anlamına gelir.

Airbnb hizmet bedeli nedir?

İlanlarda görmüş olduğunuz fiyatlandırmalarda hizmet bedeli karşınıza çıkmıştır. Hizmet bedeli, Airbnb'nin almış olduğu ücrettir. Sundukları hizmet için her kiralamadan belirli bir ücret tahsil ederler.

Airbnb yasal mı?

Airbnb sadece ev sahipleriyle kiracıları bir araya getirir. Kiralama işleminin yasal olması için kişilerin kendi arasında sözleşme yapması gerekebilir. Airbnb sitesi tüm dünyada kullanılan, güvenilir bir sisteme sahiptir.

Airbnb nasıl iptal edilir?

Rezervasyonunuzu iptal etmek için onay sayfasına gidip Rezervasyonu İptal Et butonuna tıklayabilirsiniz. Ücret iadesi ev sahibinin ilan politikasına göre farklılık gösterir. Bazı ev sahipleri ücretin tamamını geri verirken bazıları belirli bir kısmını vermeyi tercih eder. Bu seçenek henüz kiralama yapmadan önce ilan detaylarında yazar.


6 YORUMLAR

 1. Güzel bir makale olmuş. Bende bir anımı anlatmak istiyorum. Airbnb ile Budapeşte’te gitmiştik ev sahibi çok tatlı biri çıkmıştı. Ev çok güzeldi ancak evin tek eksiği sigara içilmemesiydi. Bundan sonraki her tatilimde hiç otel de kalmadım. Çünkü ev sahipleriyle de arkadaş olabiliyorum ve sadece ev için değil dışarıda da bir ihtiyacım olduğunda yardımcı oluyorlar. Airbnb ile Belgrad ve Budapeşte’de kalacaksanız sizlere güzel ev tavsiyelerinde bulunabilirim. Mail atmanız yeterli 🙂

 2. Merhabalar
  Ben 2020 yılında arabamla prag, budapeşte,viyana,selanik gibi yerlere gitmeyi düşünüyorum ailemle beraber. Kaldığınız tavsiye edeceğiniz yerlerin bilgisini almak isterim. Iyi günler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here